Goście kongresu futurologicznego
Adam Błażowski
Inżynier Smart City, publicysta, od kilkunastu lat związany zawodowo z branżą efektywności energetycznej i energetyką. Jest inicjatorem protestów polskich ekologów pod przedwcześnie zamykanymi niemieckimi elektrowniami jądrowymi. Współzałożyciel Fundacji FOTA4Climate oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej międzynarodowej organizacji ekohumanistycznej RePlanet. Współpracował z Climate Knowledge and Innovation Community, europejskim publiczno-prywatnym partnerstwem innowacji dla klimatu, eskpert Instytutu Obywatelskiego.
Adam Wieczorek
Z szeroko pojętą fantastyką i grami fabularnymi związany od ponad 30 lat. Redaktor naczelny Black Monk Games. Tłumacz oraz autor scenariuszy, kampanii i podręczników do gier fabularnych, w tym science fiction Mothership: Martwa planeta i Coriolis: Konający Statek. Pomysłodawca antologii polskich opowiadań lovecraftowskich – „Przejścia”. Redaktor polskich zbiorów opowiadań Augusta Derletha i Clarka AshtonaSmitha. Współprowadzący serwis hplovecraft.pl.
dr hab. Agata Kwaśnicka-Janowicz
Profesor nadzwyczajny w Katedrze Historii Języka i Dialektologii na Wydziale Polonistyki UJ. Pełni funkcję zastępcy dyrektora Jagiellońskiego Centrum Humanistyki Cyfrowej, współkieruje Projektem Flagowym Digital Humanities Lab na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działa w Zarządzie Fundacji na rzecz Muzeum Języka Polskiego. Jest współautorką Przewodnika po elektronicznych zasobach językowych dla polonistów.
dr Agnieszka Kosińska
Edytorka, autorka i kuratorka wystaw malarstwa i dzienników Józefa Czapskiego oraz malarzy jego kręgu. W latach 1996-2004 sekretarka i współpracowniczka Czesława Miłosza. W latach 2004-2016 kustosz mieszkania i archiwum noblisty w Krakowie. Edytorka jego dzieł, autorka licznych opracowań twórczości, w tym pierwszego całościowego opracowania bibliograficznego (Czesław Miłosz. Bibliografia druków zwartych, 2009); z rękopisów wydała i opracowała: Wiersze ostatnie (2006) i Góry Parnasu. Science-fiction (2012) Miłosza. Jej najgłośniejsza książka to Miłosz w Krakowie (2015).
Od 2017 roku kierownik Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego i Pawilonu Józefa Czapskiego, oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Prowadzi w Pawilonie spotkania z autorskiego cyklu Swoboda tajemna. Szczególnie interesują ją problemy splotu biografii, sylwetki twórczej i warsztatu.
dr Agnieszka Majcher
Pracownik naukowo-dydaktyczny UJK w Kielcach, nauczyciel języka angielskiego, tłumacz i songwriter. Magister filologii polskiej i angielskiej, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W badaniu przekładu stara się łączyć literaturoznawstwo z językoznawstwem. Stanisław Lem i tłumaczenia jego tekstów na język angielski stanowiły podstawę jej pracy doktorskiej i do dziś, jak i inne przekłady literatury science fiction, są inspiracją do badań.
Opublikowała m.in.: „Does the Quality of Interlingual Translation Influence the Quality of the Intersemiotic Translation? On the English Language Film Adaptations of S. Lem’s The Futurological Congress and Solaris in the light of their translations in English”. W przygotowaniu książka: „Skąd się toto takie wzięło – wpływ współpracy autora z tłumaczem na język przekładu, na podstawie analizy angielskich tekstów Cyberiady i Kongresu Futurologicznego Stanisława Lema”. Wokalista w Chórze Kameralnym „Fermata” oraz zespole „YAGOOSH”. Autorka wierszy i piosenek.
Agnieszka Żuławska-Umeda
Urodziła się w Warszawie, w 1950 roku. Od pokoleń związana była z Tatrami. Wychowała się na Podhalu. Studiowała japonistykę na Uniwersytecie Warszawskim (1968-1973). W 1973 wyszła za mąż za Yoshiho Umedę (zm. 2012). W latach 1987-2017 wykładała w Katedrze Japonistyki Wydziału Orientalistycznego UW. Interesuje się poetyką, warstwą znaczeniową, etymologią słowa, sposobem patrzenia na świat przyrody i drugiego człowieka oraz estetyką przestrzeni między nadawcą a odbiorcą w japońskiej tradycji literackiej.
Tłumaczy poezję i prozę japońskich klasyków, takich, jak Sei Shōnagon (XIw.), haiku i dzienniki podróży Matsuo Bashō (1644-1694), Miyamoto Musashiego (1584-1645), YosyBusona (1716-1783), Kobayashiego Issy (1763-1827), ), Miyazawa Kenji (1896-1933), Nakahara Chūya (1907-1937), a także poezję chińską i koreańską. Od 2009 roku we współpracy z japońską Szkołą KUZU prowadzi Szkołę Polskiego Haiku o tej samej nazwie. Od września 2018 roku przebywa i pracuję w pustelni na Mazurach. Ma troje dzieci: syn Tomoho Umeda (ur.1973); córka Julia Umeda-Zasacka (ur. 1976);córka Hana Umeda (ur. 1986).
Aleksander Kopyto
Student oraz pracownik Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Z zawodu Informatyk. W AGH SpaceSystems 2022 roku zajmuje się elektroniką i systemami radiowymi rakiet, dodatkowo członek zarządu koła. Obecnie projektuje system naprowadzania anteny komunikacyjnej na rakietę w trakcie lotu, oraz system reakcyjnej kontroli obrotu rakiety w trakcie lotu (RCS). Wcześniej prowadził zajęcia popularyzujące kosmos wśród dzieci ze szkół podstawowych i liceów. Jest też radioperatorem o znaku wywoławczym SO9LEK.
Andrzej Gąsiorowski
Współzałożyciel i prezes Fundacji FOTA4Climate, adwokat, i publicysta. Prowadzi blog „Dlaczego ludzie wycinają drzewa”. Wielokrotnie występował przed sądami i organami administracji w sprawach dotyczących ochrony przyrody i zwierząt. Niestrudzony orędownik pragmatycznych rozwiązań kryzysu klimatycznego i ekologicznego – energii jądrowej, odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej, alternatywnych źródeł produkcji białka, zmian w rolnictwie, GMO i NGT. Nie wierzy w elektryfikację transportu. W to miejsce poleca rower i transport publiczny. Samochody tylko od święta!
dr Anna Marchewka
Literaturoznawczyni i krytyczka literacka. W miesięczniku „Znak” opiekuje się rubryką „Stacja: Literatura”. Członkini redakcji kwartalnika „Czas Literatury”. Moderatorka prozatorskiego Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego. Współtworzy Pracownię Pytań Krytycznych (Katedra Krytyki Współczesnej UJ).
dr Anna Siwek
Absolwentka III LO w Krakowie oraz Papieskiej Akademii Teologicznej, Ukończyła studia filozoficzne, podczas których uczęszczała na wykłady ks. Józefa Tischnera oraz ks. Michała Hellera. Uczy (się) od zawsze. Zawodowo związana z Instytutem Studiów Politycznych PAN (doktorat z nauk o polityce) oraz Collegium Civitas w Warszawie (adiunkt-wykładowca). Na co dzień pokazuje studentom, że filozofia daje radość i narzędzia do rozbrajania rzeczywistości. Myślenie o przyszłości to dla niej pretekst do zadawania pytań o możliwości i marzenia współczesnego człowieka.
Artur Laisen
Kielczanin z urodzenia i z wyboru. Prywatnie pasjonat fotografii, podróży dalekowschodnich, kultury chińskiej i japońskiej oraz takiejże kuchni, ze względów praktycznych starający się aktywnie łączyć swe pasje. Obecnie proza-iczny, pragmatyczny i zapracowany nauczyciel akademicki, mąż swojej żony i ojciec swoich dzieci.
Miłośnik fantastyki od zawsze, wychowany na Lemie i Zajdlu. W poprzedniej iteracji – autor kilku opowiadań opublikowanych w Ś. P. „Fenixie” oraz laureat jednego z konkursów poetyckich. W obecnej – laureat konkursu na opowiadanie SF Wydawnictwa Paperback (Trzy spotkania Księdza Marka z Demonem), autor dwóch opublikowanych powieści (CK Monogatari oraz Studnia Zagubionych Aniołów) a także tekstów opublikowanych m. in. w „Nowej Fantastyce” i „Fantastyce Wydaniu Specjalnym” (Chłopiec i wiedźma, Wyprawa Koj Choruna, Dziedzictwo oraz Dalej niż koniec drogi), w „Roczniku Fantastycznym” (Slow life oraz Sen o Iorrt) a także w „Fantazmatach” (Ciemność i Lustro).
dr Bartłomiej Zapała
Specjalista w obszarze nauk politycznych, integracji europejskiej i bezpieczeństwa międzynarodowego. Były dziennikarz radiowy i telewizyjny związany z Polskim Radiem Kielce oraz Telewizją Polską w Kielcach. Wykładowca Wyższej Szkoły Administracji Publicznej, przez wiele lat związany również z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od maja 2024 roku zastępca prezydent Kielc odpowiadający m.in za sprawy edukacji, kultury i promocji. Od lat kolekcjonuje książki i inne wydawnictwa związane z osobą Czesława Miłosza. Z okazji 110. rocznicy urodzin poety prezentował swój zbiór na wystawie Ale książki będą na półkach w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach.
Bartosz Frąckowiak
Jest konsultantem w 4CF i członkiem zarządu Fundacji Biennale Warszawa. Odpowiada za projektowanie i realizację analiz foresightowych dla głównych klientów 4CF. Bada procesy projektowania zrównoważonych i etycznych technologii, relacje pomiędzy technologiami i przestrzenią oraz potencjał metod etnograficznych w badaniu przyszłości. Prowadził firmę szkoleniowo-badawczą Strategic Dreamers, która zajmowała się strategicznym projektowaniem przyszłości, tworzyła wizje, prototypy i scenariusze możliwych przyszłości, a także realizowała szkolenia, m.in. dla takich klientów, jak British Council, Save the Children, Centrum Kreatywności Targowa, House of Skills czy Grupa TROP. Współtwórca Biennale Warszawa, transdyscyplinarnej instytucji działającej na przecięciu sztuki, działalności badawczej i aktywizmu społecznego.
Od 2017 do 2022 roku pracował w niej jako zastępca dyrektora odpowiedzialny za współpracę międzynarodową, komunikację i program badawczo-dyskursywny, a także kurator specjalizujący się w sztuce podejmującej tematykę globalną i powstającej na przecięciu z nowymi technologiami. Jako trener kompetencji miękkich pracował dla klientów ze wszystkich sektorów, prowadząc warsztaty m.in. z zarządzania zmianą, rozwijania talentów i mocnych stron oraz projektowania innowacji. Na SWPS prowadzi zajęcia dotyczące społeczno-kulturowych aspektów technologii oraz produkcji projektów artystyczno-kulturalnych.
Cezary Kołodziejek
Student kierunku Design i Zarządzania Projektami na Politechnice Częstochowskiej. Wiceprezes Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. Członek zespołu tworzącego start-up „JoinThe.Space” – kosmicznej agencji pracy, integrującej kosmiczne koła naukowe z całego świata. Przez dwa lata pełniący funkcję lidera projektu budowy łazika marsjańskiego PCz Rover Team, który reprezentował reprezentującego Politechnikę Częstochowską na najbardziej prestiżowych zawodach łazików marsjańskich na świecie – University Rover Challenge w USA. Laureat konkursu „Liderzy Innowacji IV” organizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, który ma na celu wyłonienie najbardziej kreatywnych i zaangażowanych studentów w Polsce. Ponadto pasjonat innowacji i nowych technologii, wszędzie znajdzie obszar, który można usprawnić. Ma na celu łączyć świat nauki i biznesu szczególnie w sektorze kosmicznym.
Dariusz Iwanowski
Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej na kierunku Automatyka i robotyka oraz wieloletni pracownik. Prace badawcze i wdrożeniowe w zakresie silników tarczowych do robotów podwodnych, elektronarzędzi wysokiej częstotliwości, generatorów, falowników, odgromników oraz technologii zimnej plazmy. Od ponad 20 lat w branży profesjonalnych odnawialnych źródeł energii, zarówno jako prowadzący własną działalność jak i pracownik międzynarodowych koncernów energetycznych. Oddelegowywany jako ekspert przez stowarzyszenia branżowe do prac zespołów technicznych, legislacyjnych i odwoławczych współpracujących z operatorami sieci elektroenergetycznej oraz władzami i urzędami.
Wynalazca i doktorant. Od 2009 r. prowadzi prace badawcze i wdrożeniowe nad autorskim pomysłem magazynowania energii w materiale mineralnym w wysokiej temperaturze. Uzyskany patent w Chinach, USA, Kanadzie oraz w Europie. Pomysł – w wersji dla odbiorcy indywidualnego, jest tematem pracy doktorskiej. Od blisko 20 lat członek komitetów technicznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Uczestnik konkursu Wielkie Wyzwanie – Energia organizowanego przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Miłośnik biathlonowej orientacji sportowej i smakosz gorącej czekolady.
dr Elżbieta Kuligowska
Z wykształcenia astronom, w życiu zawodowym od lat także informatyk i edukator oraz specjalistka ds. promocji. Obserwatorka nieba. Autorka licznych artykułów popularnonaukowych, m.in. w serwisach Onet, Wirtualna Polska i w Portalu Uranii. Prowadzi stacjonarne warsztaty astronomiczne dla dzieci w szkołach oraz zdalne zajęcia w Szkole w Chmurze. Obecnie związana zawodowo z Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz z Akademickim Centrum Komputerowym AGH „Cyfronet”. Na początku wieku autorka opowiadań fantastycznonaukowych na nie prowadzonym już portalu FantazyZone. Prywatnie miłośniczka Morza Bałtyckiego i wszystkiego, co z nim związane.
dr Emmanuella Robak
Doktor nauk humanistycznych (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), magister filologii angielskiej (Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi), nauczyciel IB Diploma (language A: literatura). Autorka książki Wędrowiec i wizjoner. O eseistyce podróżniczej Jerzego Żuławskiego wydanej przez Stowarzyszenie Twórcze „Zenit” (pierwotnie rozprawa doktorska napisana pod kierunkiem prof. Grażyny Legutko). Publicystka i tłumaczka. Pasjonatka muzyki i literatury. Jej zainteresowania literackie to estetyka modernizmu w literaturze polskiej, angielska literatura epoki wiktoriańskiej oraz literatura science fiction. Publikowała, między innymi, na łamach takich czasopism jak: „Młody technik”, „Studia filologiczne”, „Jednak książki”, „Artes Humanae”, „Maska”, „Meakultura”, „Projektor – kielecki magazyn kulturalny”. Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna (Miranda Cartel, Lily of the Valley).
Ewa Duda-Maciejewska
Ciekawa światów. Uczy (się) z radością. Z uporem łączy nieoczywiste. Pasjonuje się dynamiką doświadczeń edukacyjnych. Socjolog i marketingowiec z 30-letnim doświadczeniem w sektorze kreatywnym. Trenerka Stowarzyszenia Trenerskiego Organizacji Pozarządowych. Facylitatorka Design Sprint i Climate Fresk. Członkini Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Komunikacji Marketingowej – m.in.: zaangażowana w przygotowanie ekspertyzy „Trendy kształtujące polskie branże i kompetencje przyszłości”.
Jest współtwórczynią kolektywu Laboratorium Innowacji Dydaktycznych i Akademickiego Centrum Doskonałości Collegium Civitas. Wykładowczyni. Członkini międzynarodowych zespołów projektowych – m.in.: ADVICE, PASSION. W Szkole Doktorskiej APS prowadzi badania regeneratywnych doświadczeń edukacyjnych. Wychylając się w przyszłość wybiera aktywną nadzieję, współtworząc przestrzeń do kreatywnego współmyślenia i współdziałania na rzecz dobra wspólnego.
Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka
Dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką popularnonaukową. Związana z „National Geographic Polska”, „Focusem” oraz magazynami portali Gazeta.pl oraz Onet.pl. Współautorka książek Człowiek istota kosmiczna, Kosmiczne wyzwania i Odważ się robić wielkie rzeczy. Rzeczniczka Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Filip Perczyński
Kierownik projektów w Sener Polska. Z Sener Polska związany od ponad 7 lat. W codziennej pracy kieruje projektami z zakresu inżynierii kosmicznej, między innymi na potrzeby misji Comet Interceptor Europejskiej Agencji Kosmicznej. W trakcie swojej pracy dla Sener był zaangażowany także w projekty Harmony, Athena, e.Deorbit, czy PROBA-3, któremu poświęcił swoją pracę dyplomową na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka Politechniki Warszawskiej.
Grzegorz Piątkowski
W latach 2018 – 2023 dyrektor Krakowskiego Oddziału oraz Wydziału Analiz Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Przedstawiciel Rzecznika MŚP przy Instytucjach Unijnych. Rzecznik Praw Absolwenta w latach 2016 – 2018. Członek zarządu i skarbnik Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Oddział Kraków. Przewodniczący Rady Programowej Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości. Członek Rady Patronackiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wykładał w Szkole Prawa Polskiego i Europejskiego we Lwowie i Tarnopolu oraz w Klubie Austriackiej Szkoły Ekonomii. Ukończył politologię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2023 roku pełni funkcję prezesa Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych.
prof. dr hab. Grzegorz Wrochna
Jest profesorem nauk fizycznych. W latach 1986-1991 pracował na Wydziale Fizyki UW, współpracował z ośrodkami naukowymi DESY w Hamburgu i CERN w Genewie. W latach 1991-1998 w CERN uczestniczył w projektowaniu i budowie eksperymentu CMS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC. Od 1999 r. pracował w Instytucie Problemów Jądrowych, od 2006 jako dyrektor. Był inicjatorem utworzenia Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2011 r. i jego dyrektorem do 2015 r. Utworzył w nim m.in. Zakład Astrofizyki Cząstek. Był współtwórcą i przewodniczącym Polskiej Sieci Astrofizyki Cząstek. Reprezentował Polskę w komitetach programowych EURATOM, komitetach Nuclear Energy Agency OECD, Radzie Nadzorczej unijnego Joint Research Centre (od 2019 r.). W latach 2017-2018 był przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej. W latach 2019-2020 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie nadzorował m.in. współpracę z Komisją Europejską i ESA. W roku 2021 powołany na prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.
dr Halszka Leleń
Filolog angielski, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo, wykładowca w Katedrze Literatur i Kultur Anglojęzycznych UWM w Olsztynie. Rozprawa doktorska „Wehikuł literackości: Zasada napięć w opowiadaniach H.G. Wellsa” Uniwersytet Gdański, obroniona cum laude w 2012. Występowała na 44 konferencjach w Polsce i na całym świecie (Anglia, Szkocja, Hiszpania, Austria, Czechy, Kanada). Opublikowała szereg prac o H.G. Wellsie i o teorii literatury fantastycznej, w tym: monografię pod tytułem H. G. Wells: The Literary Traveller in His Fantastic Short Story Machine (Peter Lang, 2016, recenzja w Science Fiction Studies); liczne rozdziaływ monografiach wieloautorskich (Niemcy, Wielka Brytania, USA, Polska) oraz w czasopismach naukowych. Wykłady gościnne w Bayes Business School w Londynie i na Uniwersytecie w Edynburgu, liczne wystąpienia popularyzujące naukę, w tym na Olsztyńskich Dniach Fantastyki i na uniwersytetach trzeciego wieku.
W latach 2016-2019 członek Zespołu Etyki Słowa przy Radzie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk.Od 2019 członek wspomagający Zespołu Etyki Komunikacji przy I Wydziale Polskiej Akademii Umiejętności. Przewodnicząca Olsztyńskiej Grupy Narratologicznej. Pozostałe zainteresowania badawcze: literatura szkocka, George Mackay Brown, błękitna humanistyka, storytelling w literaturze i mediach.
Ijon Tichy
Polski astronauta, człowiek wielu talentów, podróżnik, dyplomata, słowotwórca. Autor poczytnych „Dzienników”, które z powodzeniem mogą stać na półce obok dzieł Witolda Gombrowicza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Leopolda Tyrmanda. Profesor Astral Sternu Tarantoga pisało o nim tak: „słynny gwiazdokrążca, kapitan dalekiej żeglugi galaktycznej, łowca meteorów i komet, niestrudzony badacz i odkrywca osiemdziesięciu tysięcy trzech globów, doktor h.c. uniwersytetów Obojga Niedźwiedzic, członek Towarzystwa Opieki nad Małymi Planetami i wielu innych towarzystw, kawaler orderów mlecznych i mgławicowych”. Był delegatem Ziemi w Organizacji Planet Zjednoczonych przedstawiając racje naszej planety przed Zgromadzeniem Planetarnym. W nielicznych wolnych chwilach łyka wiedzę i wykonuje dla zabicia czasu skomplikowane obliczenia matematyczne.
Istvan Vizvary
Łodzianin, z wykształcenia matematyk, z zawodu inżynier oprogramowania. Interesuje się filozofią i biologią. Autor opowiadań science fiction i bizarro publikowanych w antologiach, portalach oraz czasopismach (m.in. „Nowa Fantastyka”, „Science Fiction, Fantasy i Horror”) oraz dwóch powieści: Vivo (2017) i Lagrange. Listy z Ziemi (2023), nagrodzonej przez „Nową Fantastykę” w kategorii Polska Książka Roku 2024 i nominowanej do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego i Nagrody im. Janusza A. Zajdla.
dr inż. Jacek Oko
Naukowiec i menedżer, doktor inżynier elektronik o specjalności telekomunikacja. Docent na Politechnice Wrocławskiej, autor licznych publikacji naukowych. Od 2009 roku dyrektor Działu Informatyzacji Politechniki, od 2010 roku dyrektor Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego, od 2018 roku dyrektor Działu Informatyzacji, zastępca Kanclerza Politechniki Wrocławskiej ds. Informatyzacji.
W swojej karierze kierował m.in. projektami „Cyberbezpieczeństwo dla gospodarki przyszłości”, „Specjalizowana Polska Infrastruktura Naukowa na rzecz Laboratoriów Badawczych (SPIN-LAB)” i „Cloud Computing – nowe technologie w ofercie dydaktycznej Politechniki Wrocławskiej”. Jego zawodowe zainteresowania skupiają się na aspektach technicznych, biznesowych i prawnych usług telekomunikacyjnych oraz sieci teleinformatycznych oraz rozwoju internetu, konwergencji telekomunikacji, informatyki i mediów oraz wyzwaniach społeczeństwa informacyjnego. 18.09.2020 r. powołany na Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
dr hab. Jacek Sztuka
Profesor Politechniki Częstochowskiej – malarz i projektant, wykładowca na kierunku Design i Zarządzanie Projektami na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Absolwent krakowskiej ASP na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia. Stypendysta w AdBK w Norymberdze w pracowni prof. Johannesa Grützke. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego w 2001r. Habilitacja w krakowskiej ASP w 2012. Członek ZPAP, BVBK oraz IAA. Laureat Grand Prix XXII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin 2016. Udział w ponad 140 wystawach krajowych i zagranicznych. W centrum zainteresowań malarza znajduje się kondycja współczesnego człowieka osadzonego w „technokratycznych realiach”. Człowiek ten zmaga się z własnymi duchowymi pragnieniami, namiętnościami oraz przemijaniem.
dr Jakub Ryzenko
Ekspert w zakresie polityki kosmicznej oraz wykorzystania nowych technologii w obszarze bezpieczeństwa. Ukończył stosunki międzynarodowe, doktorat poświęcił współpracy międzynarodowej w działalności kosmicznej. Pełnił funkcję szefa Polskiego Biura ds. Przestrzeni Kosmicznej, następnie aktywnie uczestniczył w procesie przystąpienia Polski do ESA. Promuje wykorzystanie technik satelitarnych w Polsce. Regularnie doradza w kwestiach polityki kosmicznej instytucjom administracji publicznej, w tym Ministerstwu Rozwoju i Parlamentarnemu Zespołowi ds. Przestrzeni Kosmicznej.
Od 2013 roku jako szef Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN rozwija możliwości operacyjnego wykorzystania technik satelitarnych i dronów dla potrzeb ratownictwa i zarządzania kryzysowego. Koordynował lub nadzorował ponad pięćdziesiąt operacyjnych aktywacji wsparcia informacyjnego z wykorzystaniem danych satelitarnych i dronów.
Julia Gałosz
Działaczka klimatyczna i ekologiczna, edukatorka, nauczycielka języka angielskiego oraz studentka biologii i prawa na uniwersytetach Jagiellońskim i Ekonomicznym w Krakowie. Wiceprzewodniczący pierwszej kadencji Młodzieżowej Rady Klimatycznej przy Ministrze Klimatu i Środowiska. Koordynatorka prac grup roboczych w ramach zespołu ds. edukacji ekologicznej, w tym klimatycznej i poprawy ekologicznych warunków życia, powołanego w ramach współpracy pomiędzy Ministerstwem Klimatu i Środowiska a Ministerstwem Edukacji i Nauki. Koordynatorka grup roboczych zajmujących się tworzeniem materiałów edukacyjnych dot. energetyki i zmian w ekosystemach. Współautorka scenariuszy lekcji o klimacie, stworzonych jako podwaliny formalnej edukacji klimatycznej w Polsce. Delegatka na COP28, działająca w kierunku utworzenia międzynarodowych sieci komunikacyjnych na rzecz klimatu i środowiska. Rzeczniczka nowych technologii niezbędnych w walce z paliwami kopalnymi, zmianami klimatycznymi i utratą różnorodności biologicznej. Naukowo zainteresowana ekologią oraz prawem środowiskowym. Członkini zarządu fundacji FOTA4Climate.
Kamil Muzyka
Doktorant w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Specjalista w dziedzinach wydobycia surowców pozaziemskich („górnictwo kosmiczne”) oraz produkcji w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem warunków pozaziemskich. Członek Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego. Stowarzyszenia „Rzecznicy Nauki” oraz Space Generation Advisory Council. Członek Zarządu Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Tematem jego badań są prawne aspekty wydobycia, przetwarzania oraz wykorzystania przemysłowego surowców i warunków występujących na ciałach niebieskich, oraz patentowe aspekty organizmów syntetycznych, ksenobiologicznych oraz technologii samo-ujawniających poprzez posiadanie zdolności do samoreplikacji. W latach 2016-2019 pełnił funkcję obserwatora przy Haskiej Grupie Roboczej do spraw Międzynarodowej Regulacji Wykorzystania Surowców Kosmicznych. W latach 2013-2014 odbył staż w Institute for Ethics and Emerging Technologies przy Trinity College, a w lipcu 2015 uczestniczył w Copernicus Space Science Laboratory w Bercel na Węgrzech.
Kasia Sienkiewicz-Kosik
Redaktorka i wydawczyni książek, scenarzystka, z wykształcenia historyk sztuki. Współwłaścicielka wydawnictwa Powergraph Wydane i redagowane przez nią książki były wielokrotnie nagradzane m.in. Nagrodą Literacką Nike, Nagrodą im. Gombrowicza, nagrodą Książka Roku IBBY, nagrodami im. Janusza A. Zajdla i Jerzego Żuławskiego, nominowane do Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej Gdynia.
Konrad Kij
Inżynier mechatronik, pracownik Centrum Badań Kosmicznych PAN, konstruktor w projekcie wymiennika filtrów optycznych rentgenowskiego teleskopu ESA ATHENA. Student Politechniki Rzeszowskiej, prezes Studenckiego Koła Naukowego „Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa pzremysłowego” RPCAM. Laureat kilku międzynarodowych konkursów studenckich w tematyce projektowania mechanicznego oraz inżynierii kosmicznej.
dr Krzysztof Czubaszek
Absolwent filologii polskiej (Wydział Polonistyki UW, 1998), podyplomowych studiów komunikacji społecznej i mediów (Instytut Badań Literackich PAN, 2003), podyplomowych studiów menedżerskich dla twórców, artystów i animatorów kultury (Wydział Zarządzania UW, 2011), podyplomowych studiów Executive MBA (Społeczna Akademia Nauk, 2023) oraz doktorem nauk humanistycznych (Instytut Historii KUL, 2006).
Zainteresowania i aktywność zawodową realizuje na kilku polach – kultury, promocji, mediów, komunikacji społecznej, historii oraz literatury. Ma na koncie wiele publikacji prasowych i kilka książek. Od 2021 r. jest dyrektorem Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” w Warszawie. Od lat zajmuje się życiem i twórczością Juliusza Verne’a. Jest członkiem Société Jules Verne (Paryż) i Centre International Jules Verne (Amiens) oraz założycielem i prezesem Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne’a (istniejącego od 2000 r.).
Łukasz Dąbrowiecki
Po latach powrócił do świata akademickiego. Prowadzi zajęcia na Wydziale Humanistycznym AGH. W ramach Katedry Studiów nad Społeczeństwem i Technologią pracuje nad doktoratem na temat kulturowych i społecznych uwarunkowań rozwoju systemów energetycznych na przykładzie niemieckiej Energiewende. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, praktyk ekonomii społecznej i ruchów miejskich, emigrant wewnątrzunijny, dziennikarz i publicysta (m.in. Oko.press, tygodnik „Przegląd”, Le Monde Diplomatique edycja polska, „Zdanie” i „Autoportret”. Nominowany do polsko-niemieckiej nagrody dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego).
dr hab. Łukasz Kamieński
Nauczyciel akademicki i autor, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych; zajmuje się głównie przyszłością wojny, biotechnologicznym udoskonalaniem żołnierza i nowymi technologiami militarnymi głównie w kontekście Stanów Zjednoczonych. Ważnym aspektem jego rozważań są społeczne i etyczne konsekwencje innowacji technicznych. Jego najnowsza książka Mimowolne cyborgi. Mózg i wojna przyszłości ukazała się w 2022 r. nakładem Wydawnictwa Czarne. Ma w swoim dorobku trzy inne książki: Farmakologizacja wojny. Historii narkotyków na polu bitwy (2012) wydanej także w językach angielskim (Shooting Up. A Short History of Drugs and War, 2016),hiszpańskim, włoskim i francuskim (2017), Nowy wspaniały żołnierz. Rewolucja biotechnologiczna i wojna w XXI wieku (2014) i Technologia i wojna przyszłości. Wokół nuklearnej i informacyjnej rewolucji w sprawach wojskowych (2009).
dr Łukasz Kucharczyk
Autor monografii pt. Granice ciała. Somapoetyka w twórczości Stanisława Lema oraz kilkudziesięciu artykułów poświęconych polskiej literaturze współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem literatury SF i Fantasy. Adiunkt w Katedrze Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW. W 2022 roku zadebiutował jako pisarz zbiorem opowiadań fantasy pt. Granty i smoki. Jego opowiadanie „Ostatni płatek” zostało opublikowanie w antologii 24.04.2022, powstałej w celu pomocy dla Ukrainy.
Łukasz Marek Fiema
Z wykształcenia historyk. Z zamiłowania futurolog, pisarz i publicysta. Jego opowiadania ukazywały się między innymi w antologiach „Ku Gwiazdom”, a także na łamach miesięcznika „Młody Technik”. Wielbiciel twórczości Stanisława Lema, Isaaca Asimova, Julesa Verne’a i Arthura C. Clarke’a. Współzałożyciel oraz przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Członek Rady Uczestników Konsorcjum Naukowego „Ad Astra”. Zawodowo związany z polskim sektorem kosmicznym. Znalazł się w składzie zespołu odpowiedzialnego za projektowanie i budowę satelity EagleEye.
Maciej Myśliwiec
Specjalista w zakresie komunikacji. Dzięki niemal 20-letniemu doświadczeniu w pracy z sektorem technologii oraz światem nauki, dostarcza pełne spektrum usług konsultingowych począwszy od media i public relations, marketingu i social media po science & business relations, projektowanie kursów oraz badanie rynku. Prowadził zajęcia na uczelniach w całej Polsce, buduje mosty pomiędzy nauką a biznesem, szczególnie w sektorze kosmicznym. Wspiera studentów STEM w ich karierze, znajdując im możliwości współpracy z biznesem, ubiegania się o granty badawcze i budowanie własnych start-upów. Występuje w mediach jako ekspert sektora kosmicznego oraz mediów.
Mąż wspaniałej Żony, Ojciec 4-letniego przyszłego Astronauty, pasjonat Kosmosu i technologii. Uwielbia wszystko, co lata. Od 30 lat wybiera się w kosmos i wierzy, że wkrótce to się stanie.
dr Marcin Kowalczyk
Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor monografii Tyrmand karnawałowy oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych traktujących o kulturze współczesnej. Działalność badawczą uzupełniają zainteresowania twórcze. Na prozatorski dorobek autora składają się dwie powieści science fiction: Drugie spojrzenie na planetę Ksi (2014) oraz Pętle pamięci (2017). Jego teksty ukazywały się również w czasopismach literackich, a także trafiły do kilku antologii opowiadań. Członek Rady Programowej Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej.
Marcin Woźniak
Prezes zarządu Fundacji Optimum Pareto i zarządu Swarmcheck. Projektant systemu dyskursywnego do detekcji „fake-news” w programie badawczo-rozwojowym „Infostrateg” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pełnił rolę kierownika merytorycznego w licznych projektach strategicznych, badawczych i partycypacyjnych dla samorządów prowadzonych przez Swarmcheck. W ramach Fundacji Optimum Pareto regularnie bierze udział w projektach popularnonaukowych i edukacyjnych z zakresu argumentacji, myślenia krytycznego, inteligencji zbiorowej i zwalczania dezinformacji. Uczestniczył w zakładaniu takich organizacji pozarządowych jak Fundacja Efektywny Altruizm, All In UJ oraz Polskie Stowarzyszenie Transhumanistyczne. Uczestniczył jako mentor w projekcie Kuźnia NGO reprezentując Fundację Optimum Pareto wśród 15 organizacji wyłonionych jako najlepiej zarządzane organizacje pozarządowe przez młode osoby w Polsce.
dr hab. inż. Marek Moszyński
Absolwent Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Na tym wydziale, w latach 2008-2016, pełnił funkcję prodziekana ds. współpracy i promocji będąc jednocześnie kierownikiem Katedry Systemów Geoinformatycznych. Posiada wiedzę ekspercką w zakresie systemów obserwacji Ziemi i systemów globalnej nawigacji satelitarnej a w szczególności aplikacji systemów informacji geograficznej, teledetekcji, metod klasyfikacji i eksploatacji danych, przetwarzania sygnałów i danych, architektur komputerowych i oprogramowania.
W trakcie pracy na uczelni koordynował powstanie w województwie pomorskim Klastra ICT – Interizon, który uzyskał status klastra kluczowego w kraju. Prowadził też kilka projektów badawczo-rozwojowych, finansowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jako wiceprezes ds. nauki w Polskiej Agencji Kosmicznej koordynował prace Departamentu Badań i Innowacji oraz Departamentu Edukacji. Obecnie pełni obowiązki eksperta Polskiej Agencji Kosmicznej.
Michał Brzoza
Z wykształcenia historyk, z zawodu specjalista ds. marketingu, z zamiłowania fantasta. Absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, ukończył także studia podyplomowe z zakresu dziennikarstwa i public relations na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie pracownik Sekcji Promocji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W latach 2013-2021 koordynator bloku literacko-naukowego Ogólnopolskiego Festiwalu Fantastyki, Gier i Kultury Dalekiego Wschodu „Sabat Fiction – Fest”. Pomysłodawca i koordynator kilkunastu projektów kulturalnych dofinansowanych m.in. przez MKiDN, NCK oraz Muzeum Historii Polski.
dr Michał Cholewa
Z zawodu badacz sztucznej inteligencji. Od 1995 roku aktywny członek polskiego fandomu science fiction i fantasy. Debiutował opowiadaniem „Studnia” w polskim fanzinie internetowym „Esensja” oraz na papierze opowiadaniem „Ognisko 11” w antologii Epidemie i Zarazy. Opublikował osiem książek science fiction (w tym siedem powieści) z serii „Algorytm Wojny”, dotyczącej sztucznej inteligencji oraz postępującej dezintegracji ludzkich wartości w czasach wojny, a także kilka opowiadań i nowel. Wyróżniony trzema Nagrodami im. Janusza A. Zajdla za twórczość z dziedziny fantastyki, nagrodą Kwazar za rzetelność naukową w fantastyce oraz Srebrnym Wyróżnieniem Nagrody im. Jerzego Żuławskiego za powieść.
Mikołaj Maria Manicki
Pisarz fantastyki, którą najczęściej przeplata z powieścią psychologiczną lub thrillerem. Rzecznik prasowy Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Autor powieści Diabeł już tu nie mieszka oraz krótkich form publikowanych w antologiach i na łamach czasopism takich jak „QFant”, „Creatio Fantastica” czy „Czas Literatury” (pierwsze opowiadanie fantastyczne w historii pisma). Był także jednym z autorów inaugurujących powrót fantastyki naukowej do „Młodego Technika”. Laureat wielu literackich konkursów (m.in. Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej czy Korporacji Ha!art).
dr Norbert Palej
Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Zbigniewa Bujarskiego. Kontynuował studia kompozycji na New England Conservatory w Bostonie (USA) i na Juilliard School w Nowym Jorku. Doktorat otrzymał na Cornell University. Od 2008 roku jest profesorem kompozycji i dyrektorem wydziału kompozycji i teorii muzyki na University of Toronto w Kanadzie. Jest też dyrektorem artystycznym torontońskiego Festiwalu Muzyki Współczesnej (UTNMF).
Jego muzyka wykonywana i nagradzana jest na całym świecie; niedawno Filharmonia Narodowa zaprezentowała „Weronikę”. Jego utwory zabrzmiały też wielokrotnie w nowojorskim Carnegie Hall. Album z nagraniem „Rorate Coeli” i cycklu „Poeta i Wojna” (do słów K. K. Baczyńskiego) nominowany był w 2014 roku do nagrody JUNO. „Palej przyćmiewa Lutosławskiego” – pisze montrealska La Presse, La Gazette nazywa jego twórczość „porywającą”, a Musical Toronto: „fascynującą”.
dr hab. Patrycja Pałka
Pracuje w Katedrze Historii Języka i Dialektologii na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe skupione są wokół semantyki, leksykografii, pragmalingwistyki i analizy dyskursu, a także językoznawstwa korpusowego i komputerowego oraz nauczania języka polskiego jako obcego. Jest autorką dwóch monografii: Strategie dyskursywne w rozmowie handlowej (Katowice 2009) oraz Reklama handlowa w dawnym Krakowie. Praktyki komunikacyjne (Kraków 2022), a także współautorką Przewodnika po elektronicznych zasobach językowych dla polonistów (słowniki, kartoteki, korpusy, kompendia) (Kraków 2017), jak i pracy zespołowej Powiedziane po krakowsku. Słownik regionalizmów krakowskich (Kraków 2017). W latach 2007–2018 zajmowała się redakcją haseł w Wielkim słowniku języka polskiego PAN.
dr Piotr Kaczmarek-Kurczak
Wykładowca w Katedrze Przedsiębiorczości i Etyki Biznesu Akademii Leona Koźmińskiego. Wykładowca w Centrum Studiów Kosmicznych / ESA_Lab Akademii Leona Koźmińskiego. Członek Rady Programowej Space Entrepreneurship Institute. Ekspert zewnętrzny Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości w obszarze cyfrowych modeli biznesowych i wykorzystania technologii przyszłości. Ekspert i audytor transformacji firm przemysłowych ADMA (Advanced Manufacturing) w Polsce. W pracy doradczej zajmuje się budowaniem cyfrowych modeli biznesowych, wykorzystaniem zaawansowanych technologii, innowacjami oraz zarządzaniem wiedzą w przedsiębiorstwach.
dr hab. inż. Piotr Orleański
Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN, wcześniej z-cą dyrektora ds. rozwoju technologii. W ciągu ponad 40 lat pracy zdobył olbrzymie doświadczenie związane z opracowywaniem i wdrażaniem nowych instrumentów w misjach kosmicznych, głównie w dziedzinach: optoelektroniki, zasilania pokładowego i komputerów pokładowych oraz technologii kosmicznych. Piotr Orleański uczestniczył w kilkunastu spektakularnych międzynarodowych projektach satelitarnych w tym, Integral, MarsExpress, Herschel, SolarOrbiter (zatrudnienie w FHNW w Szwajcarii, 2009-2017), ExoMars, BRITE.
Piotr Orleański jest twórcą powstałego, dzięki współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, Laboratorium Satelitarnych Aplikacji Układów FPGA w CBK PAN. Był i jest wykładowcą technologii kosmicznych na Politechnice Warszawskiej, w CBK PAN, w Wojskowej Akademii Technicznej. Jest członkiem Rady Polskiej Agencji Kosmicznej i Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Jest również recenzentem wielu projektów w programie UE Horizon 2020 / Space.
dr hab. Piotr Pachura
Profesor Politechniki Częstochowskiej, łączy badania nad organizacjami i procesami zarządzania z humanistyką, szczególnie z filozofią przestrzeni. W pracy dydaktycznej próbuje tworzyć miejsca i konteksty dla interdyscyplinarnej ekspresji. Aktualnie kierownik Katedry Zarządzania i Przedsiębiorczości, współtwórca międzynarodowej grupy badawczej „Management Geography”, szef polskiego zespołu badawczego w ramach międzynarodowego konsorcjum „The Stichting STEP Project Global Consortium for Family Enterprising”. Kierownik i uczestnik wielu projektów badawczych, autor ponad 180 artykułów i książek naukowych z zakresu nauk społecznych, zarządzania, socjologii organizacji, geografii ekonomicznej, filozofii nauki. Ostatnia książka w formacie otwartego dostępu pt. Trójprzestrzennie. Modelowanie teorii przestrzeni organizacji.
dr Przemysław Ciszek
Pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Fan literatury science fiction oraz gier cyfrowych, planszowych i fabularnych. W swojej pracy naukowej zajmuje się głównie grami wideo oraz nowymi mediami (YouTube, Twitch). Nie stroni także od telewizji, choć ostatnio częściej o niej pisze niż ogląda. Z gier wideo wybiera głównie te z otwartym światem oraz tytuły oferujące immersyjne doświadczenie. Autor m.in. wydanej w 2022 roku książki Wszystko dla graczy. Polskie media o grach wideo wczoraj i dziś.
Rafał Kosik
Pisarz, publicysta, scenarzysta i wydawca. Opublikował dwadzieścia siedem książek: science fiction dla dorosłych (m.in. powieści Mars, Vertical, Kameleon i Różaniec), serię „Felix, Net i Nika” dla młodzieży, której sprzedano już ponad milion czterysta tysięcy egzemplarzy, oraz serię dla dzieci „Amelia i Kuba”. Napisane przez niego powieści zdobyły liczne nagrody m.in. nagrodę im. Jerzego Żuławskiego, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY oraz Nagrodę Małego Donga. Jego książki były tłumaczone na niemiecki, czeski, węgierski, litewski, rosyjski i ukraiński. Zainteresowania: literatura, nowe technologie, socjologia, kuchnia i motoryzacja.
Rafał Pikuła
Krytyk nowych mediów i czujny obserwator cyfrowej transformacji. Opowiada o technologiach z ludzkiego punktu widzenia: chętnie piszę o konsekwencjach rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływie na społeczeństwo, kulturę i media. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej” (w redakcji gospodarczej, a także w magazynie weekendowym i „Dużym Formacie”), „Newsweeku”, „Forbes”, „Polityce”, „Przeglądzie”. Absolwent dziennikarstwa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim i podyplomowych studiów digital media na Uniwersytecie SWPS. Pasjonat pięknej literatury, dobrego kina i mądrej sztuki. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego 2024.
dr Sebastian Skolik
Socjolog, adiunkt w Katedrze Socjologii Stosowanej i Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Zajmuje się socjologią przestrzeni, w szczególności cyberprzestrzeni, ruchem wolnej kultury i procesami instytucjonalizacji w projektach Wikimedia. Od roku 2005 czynny wikipedioholik, ale już niezarażający. Infekcje kulturowe nieregularnie próbuje badać w ciągle rodzącym się nurcie memetycznym. Wcześniej przez kilka lat związany ze Śląskim Klubem Fantastyki, w którym m.in. rozwijał autorski system RPG (pod nazwą „Utopia”), mający być połączeniem różnych koncepcji utopijnych w niezbyt odległej przyszłości.
Od trzech lat szczęśliwy wykładowca kilku przedmiotów na kierunku Design i Zarządzanie Projektami. Dzięki temu mniej lub bardziej radykalne idee przyszłych światów mogą być konceptualizowane, dyskutowane i wizualizowane w gronie kreatywnych studentów Politechniki Częstochowskiej.
dr Szymon Charzyński
Od 2014 roku jest adiunktem w Katedrze Metod Matematycznych Fizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej pracował w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, na Uniwersytecie w Lipsku oraz na UKSW. Doktorat z chromodynamiki kwantowej na sieci (obroniony w 2008 roku) przygotował w CFT PAN pod opieką prof. Jerzego Kijowskiego. Specjalizuje się w fizyce matematycznej. Obecnie zajmuje się teorią fal grawitacyjnych niosących orbitalny moment pędu. Poza wykładaniem i pracą naukową zajmuje się popularyzacją nauki. Jest redaktorem naczelnym wydawanego przez UW popularnonaukowego miesięcznika Delta. W ramach współpracy z Fundacją Edukacja dla Przyszłości nagrywa filmy z matematyki dla portalu Khan Academy. Lubi aktywność fizyczną, regularnie jeździ rowerem i od ponad 20 lat trenuje aikido. Jest wielkim fanem twórczości Stanisława Lema.
Szymon Kloska
Krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato”, „Myślnik” i „Tygodnik Kulturalny”. Obecnie wchodzi w skład redakcji „Nowego Tygodnika Kulturalnego”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z KBF i z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO w ramach, którego pełnił funkcje kuratora programu Lem 2021. Współtwórca Festiwalu Literatury dla Dzieci. Rzecznik Nagrody Literackiej Gdynia i kurator Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy nagrodzie. Od wielu lat prowadzi w Krakowie Dyskusyjne Kluby Czytelnicze – Reportaż. Wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek Zarządu Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej.
dr Tadeusz Rudek
Jest socjologiem zajmującym się konstruowaniem przyszłości, a w szczególności relacjami między społeczeństwem a technologią. Jego badania pozwalają odpowiedzieć na bardzo konkretne, istotne społecznie pytania, takie jak: Od czego zależy akceptacja sztucznej inteligencji (SI)? Dlaczego green deal jest kontrowersyjny? A nawet, dlaczego szczepionki budzą kontrowersje i jakie rady socjolog może dać pediatrze.
Jako doktor nauk socjologicznych i stypendysta programów na Uniwersytecie Harvarda, King’s College w Londynie oraz ETH Zürich, Tadeusz realizował duże europejskie projekty w obszarze energetyki i zdrowia publicznego. Obecnie kieruje autorskim projektem „Podróż na Zachód? Porównawcza analiza socjotechnicznych imaginariów na temat transformacji energetycznej w Chinach i na Tajwanie”, którego celem jest zbadanie wpływu wyobrażeń na transformację energetyczną w obu regionach. Tadeusz pracuje obecnie w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie kieruje laboratorium badawczym Capturing Invisible Lab oraz projektem PANTHEON, mającym na celu modelowanie procesów dekarbonizacyjnych w Unii Europejskiej i Chinach.
prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl
Kierownik Katedry Robotyki i Mechatroniki (wcześniej Katedra Robotyki i Dynamiki Maszyn) w latach 2001–2016. Autor oraz współautor ponad 1000 publikacji naukowych, a także ponad 60 patentów krajowych i międzynarodowych. Jest inicjatorem interdyscyplinarnego kształcenia opartego na projektach w zakresie mechatroniki oraz jednym z twórców kierunku kształcenia „Mechatronika”, a także inicjatorem współpracy międzynarodowej z wieloma uczelniami w kraju i za granicą w ramach umów bilateralnych oraz programów ERASMUS.
Członek rad programowych międzynarodowych i krajowych czasopism naukowych oraz redaktor (2006-2008) czasopisma PAK. Kierownik licznych projektów badawczych międzynarodowych i krajowych. Członek wielu Towarzystw i Organizacji naukowych i przemysłowych, Rad Nadzorczych firm giełdowych oraz rad naukowych. Zainteresowania naukowe to mechatronika, dynamika strukturalna, robotyka, kosmonautyka, monitorowanie konstrukcji i bezkontaktowe metody pomiarów wielkości mechanicznych. W 2020 roku został dyrektorem Centrum Technologii Kosmicznych, jednostki naukowo-dydaktycznej AGH.
dr inż. Tomasz Barciński
Doktor nauk technicznych w dyscyplinie automatyka i robotyka. W latach 2008-2016 adiunkt na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Związany z Centrum Badań Kosmicznych PAN od 2011 roku. Od 2017 roku kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej. Specjalizuje się w teorii sterowania oraz w mechatronice. Kieruje zespołami inżyniersko – naukowymi pracującymi nad najważniejszymi misjami kosmicznymi z udziałem Polski, np. budowie europejskiego kosmicznego teleskopu rentgenowskiego ATHENA, najbardziej brawurowej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej od czasu Rosetty, mającej przechwycić kometę spoza Układu Słonecznego, czyli Comet Interceptor. Pracuje też przy projekcie kosmicznej śmieciarki – ESA ClearSpace ADRIOS. Z ramienia CBK PAN pracował przy budowie polskiego satelity obserwacyjnego EagleEye. Autor szeregu publikacji naukowych w dziedzinie robotyki kosmicznej oraz układów sterowania satelitami. Członek Zarządu Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej.
Tomasz Łączkowski
Został programistą 25 lat temu, a pracę inżynierską pisał ze starej, dobrej sztucznej inteligencji, czyli z algorytmów genetycznych. Po 25 latach nadal w IT teraz już jako project manager, analityk i architekt. Zaangażowany w budowę systemów dla Przemysłu 4.0, czyli dla czwartej rewolucji przemysłowej. Gorący wielbiciel SF – zwłaszcza starej SF, bo może obserwować, które fantastyczne wizje się wypełniły, a które zaginęły w mrokach dziejów. Z tego samego powodu lubi futurystów, takich jak Huntington czy Fukuyama. Niestrudzony tropiciel zależności pomiędzy technologią a człowiekiem i ludzkością. Autor bloga „Kabina Pirxa” na FB. Wyznawca teorii zderzenia pokoleń wyrażonej w maksymach „kiedyś to były czasy” i „ach ta dzisiejsza młodzież”. Teorię tą boleśnie weryfikuje trójka fantastycznych nastoletnich dzieci – przewodników po świecie dzisiejszej młodzieży.
mgr inż. Wiesław Paluszyński
Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego i wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, oraz studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej i Akademii Obrony Narodowej.
Zawodowo od wielu lat zajmuje się problematyka bezpieczeństwa teleinformatycznego, a obecnie cyberbezpieczeństwa. Pracował na odpowiedzialnych stanowiskach w administracji Państwowej, był między innymi Dyrektorem Departamentu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, a obecnie od 2003 roku prowadzi własną firmę konsultingową Trusted Information Consulting sp. z o.o.
Był członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, Rady Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji., Przewodniczy Radzie ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo. Członek Komitetu Informatyki PAN. Ekspert w zakresie audytów i wdrażania norm z zakresu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. Doradca w zakresie cyberbezpieczeństwa. Współautor publikacji z zakresu kryptografii, synchronizacji czasu, uczestnik projektów naukowych związanych z rozwiązaniami podpisu elektronicznego i infrastruktury PKI.
dr Wiktor Jaźniewicz
Doktor nauk technicznych (specjalność: komputery). Od 1999 roku – tłumacz opowiadań i dyskursywnej prozy Stanisława Lema z języków polskiego, niemieckiego i angielskiego na języki rosyjski i białoruski (Bomba megabitowa, Tajemnica chińskiego pokoju, Okamgnienie, Tako rzecze… Lem, Mój pogląd na literaturę, Sex Wars, DyLEMaty, Krótkie zwarcia, Lata czterdzieste, liczne opowiadania, artykuły, wywiady i listy). Autor ponad 70 artykułów o twórczości Lema, publikowanych w 9 krajach, w tym ponad 10 w Polsce.
Autor książki o biografii Lema i jego dziedzictwie filozoficznym pt. Stanisław Lem (wydana na Białorusi), która otrzymała Nagrodę im. A. Bielajewa „Podwójna Gwiazda” (Rosja) jako najlepsza książka biograficzna wydana w języku rosyjskim w 2014 r. Do 100-lecia Lema ułożył wielojęzyczne książki Stanisław Lem w Świecie (fragmenty z dzieł Pisarza w 60 językach, wydana na Białorusi), Stanisław Lem Non Fiction. Bibliografia i Personalie (światowa bibliografia Pisarza z licznymi dodatkami, wydana na Białorusi) oraz Świat Stanisława Lema (2000 cytatów o charakterze aforyzmów ze wszystkich publikowanych prac Pisarza, już wydana w językach białoruskim i macedońskim). Za ułożenie i tłumaczenie książki Stanisława Lema Dylematy XXI wieku (wydana w Rosji) otrzymał Nagrodę im. A. Bielajewa (Rosja) za najlepsze tłumaczenie oświatowej książki w 2021 r. Za promocje kultury polskiej za granicą był nagrodzony w 2021 r. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Mieszka w Mińsku, Białoruś.
Wojciech Gunia
Pisarz i tłumacz. Absolwent Wydziału Polonistyki UJ, debiutował w 2014 r. zbiorem opowiadań Powrót, który był jednocześnie pierwszym polskim powojennym, w pełni autorskim zbiorem tekstów w gatunku weird fiction. W 2016 r. ukazała się jego druga książka, a jednocześnie pierwsza powieść, Nie ma wędrowca, uhonorowana Nagrodą im. Stefana Grabińskiego za rok 2016 dla najlepszego polskiego horroru. Kolejne książki, Miasto i rzeka (2018) i Dom wszystkich snów (2020) umocniły renomę pisarza jako jednego z najoryginalniejszych współczesnych twórców literackiego horroru w Polsce. W 2021 do rąk czytelników trafiła kolejna książka, łącząca prozę poetycką i album fotograficzny, Złe wszechświaty. Za swoich literackich mistrzów uważa Thomasa Ligottiego, Brunona Schulza i Stanisława Lema, od którego uczył się myślenia o fantastyce i jej roli w literaturze.
Zbigniew Brzeziński
Lider grupy roboczej Edukacja i Kariera Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Komunikacji Marketingowej. Współautor opracowania Kompetencje w świecie komunikacji marketingowej (Warszawa 2022, ISBN: 978-83-965758-0-7) oraz około trzystu artykułów (w tym również naukowych), recenzji, felietonów i haseł słownikowych. Przyszłością rynku pracy zajmuje się od piętnastu lat, więc zna prognozy, których okres ważności już minął i może opowiedzieć w kuluarach o tym, ile bzdur żeśmy na ten temat napletli. Po godzinach autor opowiadań fantastycznych. Wydal zbiory Drolerie (2019) i Świadomość wieczności (2021). Publikuje na portalu Fantastyka.pl. Współpracownik Kieleckiego Magazynu Kulturalnego „Projektor”. Autor podcastu „Chwila dobrej roboty” (167 odcinków od 2020 r.) poświęconego rynkowi pracy i karierze. Członek zespołu gospodarka i innowacje Programu SMART City miasta Kielce oraz Zespołu ds. Promocji stolicy świętokrzyskiego. Jeden z bohaterów filmu dokumentalnego „Blogersi”.