Goście kongresu futurologicznego

dr Ada Florentyna Pawlak

Antropolożka technologii, prawniczka oraz historyczka sztuki. Wykładowczyni akademicka (Wydział Zarządzania UŁ, IEiAK UŁ, Artes Liberales UW, Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, Trendwatching & Future Studies AGH) i speakerka w Digital University w obszarze społecznych kontekstów nowych technologii. Specjalizuje się w obszarze społecznych implikacji sztucznej inteligencji oraz transhumanizmu. Prowadzi zajęcia dotyczące antropologii technologii i kultury cyfrowej, technointymności i współpracy człowieka z maszyną. Współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego. Wraz z artystami, którzy w swojej pracy wykorzystują sztuczną inteligencję szuka korzeni wspólnotowości i poczucia przynależności zastanawiając się jak rozwój technologicznych narzędzi wpływa na więzi w kapitalistycznych strukturach – co jest utopią, a co realną możliwością w poszukiwaniu wspólnoty idealnej i jakich głosów brakuje w narracjach o naszych wspólnotach.

Adam Błażowski

Inżynier Smart City, publicysta, od kilkunastu lat związany zawodowo z branżą efektywności energetycznej i energetyką. Jest inicjatorem protestów polskich ekologów pod przedwcześnie zamykanymi niemieckimi elektrowniami jądrowymi. Współzałożyciel Fundacji FOTA4Climate oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej międzynarodowej organizacji ekohumanistycznej RePlanet. Współpracował z Climate Knowledge and Innovation Community, europejskim publiczno-prywatnym partnerstwem innowacji dla klimatu. Ekspert Instytutu Obywatelskiego.

Adam Kwapiński

Niezależny projektant gier planszowych związany z branżą od ponad dekady. Początkowo, przez kilka lat prowadził własne wydawnictwo. Ostatnio skupił się wyłącznie na projektowaniu wydając swoje gry we współpracy z wydawcami z całego świata. Stworzył ponad 30 gier, z których do najbardziej znanych należą: Nemesis, Lords of Hellas, Dark Ages oraz planszowa adaptacja Frostpunka. W 2021 roku ukazała się jego książka poświęcona projektowaniu gier. Interesuje się grami wszelkiego rodzaju od planszówek poprzez gry video czy klasyczne gry RPG. W czasie wolnym od pracy czyta co mu się nawinie pod rękę od fantastyki po Schopenhauera, ale można go też spotkać przy pokerowym stole albo na koncercie muzyki irlandzkiej.

Adam Wieczorek

Z szeroko pojętą fantastyką i grami fabularnymi związany od ponad 30 lat. Redaktor naczelny Black Monk Games. Tłumacz oraz autor scenariuszy, kampanii i podręczników do gier fabularnych, w tym science fiction Mothership: Martwa planeta i Coriolis: Konający Statek. Pomysłodawca antologii polskich opowiadań lovecraftowskich – Przejścia. Redaktor polskich zbiorów opowiadań Augusta Derletha i Clarka AshtonaSmitha. Współprowadzący serwis hplovecraft.pl.

dr Agata Kołodziejczyk

Neurobiolożka z kosmiczną misją w duchu NewSpace, doktorat zdobyła na Uniwersytecie w Sztokholmie, współzałożycielka Analog Astronaut Training Center, pomysłodawczyni i realizatorka powstania analogowych baz do symulacji misji kosmicznych w Polsce, organizatorka 26 księżycowych i marsjańskich analogowych misji kosmicznych, mentorka 85 analogowych astronautów. Pracowała w Europejskiej Agencji Kosmicznej w Advanced Concepts Team w Holandii. Autorka licznych publikacji edukacyjnych i naukowych. Trzykrotna laureatka międzynarodowego konkursu Global Space Balloon Challenge w kategorii „Najlepszy eksperyment naukowy” i „Najlepszy projekt edukacyjny”. Uhonorowana wieloma nagrodami, m. in. Nagrodą Rojszczaka przyznaną przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej, tutyłem Ambasadora Kongresów Polskich przyznanych przez Polską Organizację Turystyczną czy Złotym Medalem Kopernikańskim przyznanym przez Akademię Humanistyczną imienia Aleksandra Gieysztora. Członkini grup doradczych organizacji takich jak International Astronautical Federation, Valles Marineris – International Space Agency, European Geosciences Union, Astronomia Nova, Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne, Polskie Towarzystwo Rakietowe.

dr hab. Aleksandra Klęczar

Wykładowczyni w Instytucie Filologii Klasycznej UJ. Obok tematyki starożytnej interesuje się obecnością antyku w kulturze współczesnej, w tym przede wszystkim popularnej. Fantastykę czytuje, od kiedy pamięta. Współpracuje jako felietonistka z Nową Fantastyką, pisuje recenzje, artykuły naukowe i popularyzatorskie związane z fantastyką. W dorobku ma również opowiadania fantastyczne, publikowane w antologiach, i współautorstwo, wraz z Agnieszką Fulińską, powieści fantasy dla młodzieży.

dr hab. Alicja Duzel-Bilińska i dr hab. Grzegorz Biliński

Nieformalna grupa artystyczna. Artyści sztuk wizualnych, scenografowie, architekci, profesorowie krakowskiej ASP. Główne zainteresowania oraz twórczość lokują na pograniczu dyskursu i działań artystycznych odnoszących się do przestrzeni hybrydycznej. Obszarem ich aktywności są nowe media plus przestrzeń, architektura, urbanistyka, także jako instalacja artystyczna, scenografia, wystawiennictwo.

Swoje prace prezentowali w kraju i za granicą (Stany Zjednoczone – Uniwersytet Harvarda Cambridge Massachusetts, Salzburg – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Operowej, a także Holandia, Niemcy, Włochy, Chorwacja, Rumunia). Autorzy i moderatorzy 60 audycji radiowych pt #SZTUKANAUKA związanych z tematyką konsilencji wiedzy, w których uczestniczyli zarówno artyści jak i naukowcy, a także debat dotyczących uwspólniania się metodologii sztuki i nauki. Członkowie trasnsdyscyplinarnego zespołu badawczego, który odnalazł i reaktywował wybitne dzieło sztuki robotycznej lat 60. SENSTER autorstwa E. Ihnatowicza. Alicja jest członkiem Rady Programowej Instytutu Somaesthetics And The Arts Center, którego partnerem jest Richard Shusterman.

Alicja Janusz

Tłumacz, tekściarz, muzyk, rekonstruktor. Ukończyła więc lingwistykę stosowaną na UMCSie i filologię niderlandzką na KULu, a potem zabrała się za doktorat z językoznawstwa, analizując wpływ kodów kulturowych na przekład „Świata Dysku” Terrego Pratchetta. W międzyczasie stworzyła alternatywny renesansowy świat, znany czytelnikom ze zbioru opowiadań „Ballad ze spalonego traktu” (Adam Marszałek, 2017), a także kilku niezależnych tekstów takich jak „Na podobieństwo” (Fantazmaty, 2018), „Babel z moich snów” (Fantazmaty, 2019), „Na ubitej ziemi” (Fabryka Słów, 2020) czy „Za grzech praojców” (Nowa Fantastyka, 2023). Jako tłumacz mierzy się nie tylko ze starodrukami, ale też z tekstami literackimi i przekładem melicznym – współpracuje między innymi z Grupą Wydawniczą Fantazmaty, Nową Fantastyką oraz Polską Grupą Dubbingową Nano Karrin. Jeśli akurat nie stuka w klawiaturę, można wypatrzeć ją na rekonstrukcjach historycznych w Polsce i za granicą, gdzie wciela się w postać XVII-wiecznej niderlandzkiej lutnistki.

prof. dr hab. Andrzej Drzewiński

Jako profesor fizyki zajmował się różnymi zagadnieniami fizyki statystycznej oraz fizyki ciała stałego, lecz ostatnio jego aktywność naukowa skupia się wokół poszukiwań związanych z metamateriałami magnetycznymi. Z kolei jako popularyzator od lat chętnie podejmuje tematy z szeroko pojętej fizyki i astronomii. Aktualnie piastuje funkcję dziekana Wydziału Fizyki i Astronomii na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Jego debiutancki zbiór opowiadań „Zabawa w strzelanego” ukazał się w 1983 roku, a później opublikował kilkadziesiąt opowiadań w tym dwa zbiory współautorskie „Posłaniec” (z Mirosławem Jabłońskim) oraz „Bohaterowie do wynajęcia” (z Jackiem Inglotem), a także dwie powieści napisane razem z Andrzejem Ziemiańskim. Jako Kareta Wrocławski wraz z Adamem Cebulą, Eugeniuszem Dębskim i Piotrem Surmiakiem opublikował zbiór opowiadań „Upalna zima” w 2012 roku, a jedno z nich „Pandemolium” było nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla w 1998 roku.

Udziela się aktywnie na niwie popularyzacji nauki (m. in. Marek Oramus przeprowadził z nim wywiad zatytułowany „Wielki plac budowy”, który ukazał się w „Wiedzy i Życiu” (2014), a następnie w książce pt. „Na niebie i ziemi” (2018). Za cykl publikacji popularnonaukowych w „Młodym Techniku” otrzymał w 1987 roku nagrodę „Magnum Trophaeum”, zaś nagrodę Polskiego Towarzystwa Fizycznego za popularyzację fizyki otrzymał wspólnie z Jackiem Wojtkiewiczem w 1995 roku za „Opowieści z historii fizyki” (Wydawnictwo Naukowe PWN 1995, 2001). W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, Festiwalu Nauki w Zielonej Górze oraz z tytułu różnych innych spotkań wygłaszał liczne prelekcje, a także przygotował i prowadził dyskusje panelowe z udziałem przedstawicieli świata nauki, filozofii i literatury (m.in. „DyLEMaty nauki przyszłości” z udziałem Stanisława Lema).

dr Artur Gunia

Filozof, informatyk, kognitywista, adiunkt w Zakładzie Kognitywistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania badawcze dotyczą: wzmocnienia poznawczego przy wykorzystaniu technologii rzeczywistości rozszerzonej i mieszanej, oraz ich wpływu na procesy poznawcze, filozofii transhumanistycznej zwłaszcza kwestii wolności morfologicznej i cyborgizacji. Aktualnie prowadzi badania dotyczące oddziaływania robotów społecznych na ludzkie emocje, tym samym ma przyjemność pracowania z robotami takimi, jak: Pepper, Nao, Misty 2, Miro-E. Jest autorem pracy doktorskiej pod tytułem: „Wzmocnienie poznawcze w kontekście transhumanistycznym. Teoria, praktyka oraz konsekwencje wpływu technologii kognitywnych na człowieka” i kilkunastu artykułów naukowych z zakresu oddziaływania technologii informatycznych na zdolności poznawcze człowieka.

dr Artur Modliński

Doktor zarządzania, poszukiwacz nieoczywistych wzorów, badacz technologii. Adiunkt w Katedrze Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Na co dzień kieruje Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją. Z uporem antropologa eksploruje biznes aby dostrzec to co nieodkryte i nieopisane w obszarze nowych technologii. Z pasją buduje mosty pomiędzy nauką i biznesem. Wspiera firmy w robieniu rzetelnych i wiarygodnych badań rynkowych. Odkrył i opisał takie zjawiska jak techno-empowerment, technoizacja, konformizm algorytmiczny, dostrzegł remanualizację i nowy typ konfliktu pomiędzy maszyną i człowiekiem. Teraz aktywnie podpowiada jak sobie z nimi radzić.

 Bartosz Frąckowiak

Jest konsultantem w 4CF i członkiem zarządu Fundacji Biennale Warszawa. Odpowiada za projektowanie i realizację analiz foresightowych dla głównych klientów 4CF. Bada procesy projektowania zrównoważonych i etycznych technologii, relacje pomiędzy technologiami i przestrzenią oraz potencjał metod etnograficznych w badaniu przyszłości. Prowadził firmę szkoleniowo-badawczą Strategic Dreamers, która zajmowała się strategicznym projektowaniem przyszłości, tworzyła wizje, prototypy i scenariusze możliwych przyszłości, a także realizowała szkolenia, m.in. dla takich klientów, jak British Council, Save the Children, Centrum Kreatywności Targowa, House of Skills czy Grupa TROP. Współtwórca Biennale Warszawa, transdyscyplinarnej instytucji działającej na przecięciu sztuki, działalności badawczej i aktywizmu społecznego.

Od 2017 do 2022 roku pracował w niej jako zastępca dyrektora odpowiedzialny za współpracę międzynarodową, komunikację i program badawczo-dyskursywny, a także kurator specjalizujący się w sztuce podejmującej tematykę globalną i powstającej na przecięciu z nowymi technologiami. Jako trener kompetencji miękkich pracował dla klientów ze wszystkich sektorów, prowadząc warsztaty m.in. z zarządzania zmianą, rozwijania talentów i mocnych stron oraz projektowania innowacji. Na SWPS prowadzi zajęcia dotyczące społeczno-kulturowych aspektów technologii oraz produkcji projektów artystyczno-kulturalnych.

dr Emmanuella Robak

Doktor nauk humanistycznych (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), magister filologii angielskiej (Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi). W 2018 roku napisała dysertację doktorską „Wędrowiec i wizjoner. O eseistyce podróżniczej Jerzego Żuławskiego” pod kierunkiem profesor Grażyny Legutko. W 2022 roku rozprawa ta została wydana przez Stowarzyszenie Twórcze „Zenit” w formie książki. Pasjonatka muzyki i literatury. Jej zainteresowania literackie to estetyka modernizmu w literaturze polskiej, angielska literatura epoki wiktoriańskiej oraz literatura science–fiction. Publikowała, między innymi, na łamach takich czasopism jak: „Studia filologiczne”, „Jednak książki”, „Maska”, „ArtesHumanae”, „Meakultura”„Projektor – kielecki magazyn kulturalny”. Jest również wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów, a także producentką muzyczną (Lily of the Valley, Miranda Cartel).

Jacek Inglot

Pisarz, publicysta, redaktor, pedagog. Debiutował w 1986 roku na łamach poświęconego fantastyce kwartalnika „Feniks”. Autor powieści „Inquisitor”, „Quietus”, „Porwanie sabinek”, „Wypędzony” oraz zbioru opowiadań „Bohaterowie do wynajęcia” (wspólnie z Andrzejem Drzewińskim). W 2015 roku, ukazał się zbiór autorskich opowiadań pt. „Sodomion”, a w 2016 powieść-dyptyk „Polska 2.0”, ukazująca alternatywne wizje Polski przyszłości. Publikował opowiadania, recenzje i teksty publicystyczne w „Fenixie”, „Nowej Fantastyce”, „Sfinksie” oraz „Playboyu” (zebrane w tomie „Autostopem przez fantastykę”, 2022). Dwukrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla, w  2013 roku został nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (półfinał) za powieść „Wypędzony”, a w 2017 roku otrzymał Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Juliusza Żuławskiego za „Polskę 2.0”. W 2018 roku zdobył I miejsce w konkursie #Wolność – czytaj dalej w kategorii powieść historyczna dla młodzieży w wieku 15-18 lat, za utwór „Operacja Komendant. Misja w czasie” (2019). Napisał cykl młodzieżowej fantasy złożony z powieści „Eri i smok”, „Eri czarodziejka” oraz „Eri w Mrocznych Górach”.   

Jako autor nie ogranicza się do jednej konwencji literackiej. Pisze zarówno hard SF, jak i fantasy, horror czy historię alternatywną, dobrze sobie radzi również w mainstreamie, tworząc powieści sensacyjne i historyczne. Od 1998 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Jacek Wyszyński

Założyciel i Prezes Zarządu Pyramid Games S.A., od 2012 roku prowadzi działalność gospodarczą w zakresie gier komputerowych. Od 10 lat nieprzerwanie tworzy i utrzymuje stanowiska pracy inwestując w młode talenty tworzące gry na terenie Lublina. Programista, specjalista IT, wieloletnie doświadczanie w programowaniu i zarządzaniu zespołami, znajomość wielu języków programowania. Obronił pracę magisterską pt. „Sztuczna inteligencja w komputerowych grach strategicznych czasu rzeczywistego”. Współzałożyciel MakerSpace Lublin. Zafascynowany nauką, science-fiction i eksploracją kosmosu. Od 2017 roku pracujący nad grą komputerową z gatunku „open world, survival, sandbox”: Occupy Mars: The Game. Jego hobby, poza programowaniem gier to eksperymenty z elektroniką, budową własnych drukarek 3D, paneli fotowoltaicznych, a także lotnictwo, w szczególności szybowcowe.

dr Jacek Złoczowski

Urodzony w 1985 roku w Raciborzu. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Uzyskał stopień naukowy doktorat Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Intermediów. Wykładowca w Instytucie Sztuki Mediów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Twórca instalacji interaktywnych, przestrzeni wirtualnych, animacji, słuchowisk, akcji artystycznych, aplikacji komputerowych, wielkoformatowych projekcji w przestrzeni publicznej. Prezentował prace m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Łotwie, Rosji, Izraelu. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa, Instytutu Adama Mickiewicza, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2017 roku, wraz z Małgorzatą Łuczyną tworzy kolektyw Memorymorph.

dr hab. prof. AGH Jakub Gomułka

Profesor Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie. Z wykształcenia filozof i informatyk. Zajmuje myślą Ludwiga Wittgensteina i Stanisława Lema, a także humanistyką cyfrową w tym w szczególności zagadnieniem reprezentacji wiedzy. Interesuje go zagadnienie relacji między kulturą a technologią, a także problem umysłu, zwłaszcza w kontekście badań nad sztuczną inteligencją. W 2021 roku, wraz z Filipem Kobielą, wydał I tom antologii Filozoficzny Lem. Tom drugi ma się ukazać w 2024 roku. Jest autorem bądź współautorem szeregu artykułów poświęconych różnym aspektom myśli Lema, w tym: Ponowoczesność jako kryzys. Filozofia kultury Stanisława Lema (2016), Człowiek jako wytwór siebie samego. Lem, transhumanizm i dwie koncepcje autentyczności (2018), GOLEM XIV i hierarchia topozoficzna (2021). Organizował cykl konferencji „Filozofia w twórczości Stanisława Lema”.

dr Jarosław Marek Spychała

Kierownik specjalności “Zarządzanie Sztuczną Inteligencją na kierunku Zarządzanie oraz specjalności “Sztuczna Inteligencja w transhumanizm” na kierunku Socjologia w Collegium Civitas w Warszawie. Naukowo zajmuje się badaniami nad obecnością idei sztucznych istot w kulturze, w szczególności tradycją mitu Golema i sztuczną inteligencją oraz bada możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w edukacji, kulturze i gospodarce. Ponadto interesuje się historią filozofii i religii, a szczególnie zjawiskiem przenikania się religii i filozofii w zakresie wyobrażeń o pośmiertnych losach człowieka oraz ich wpływem na współczesną kulturę, edukację, komunikację i marketing. 

Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu filozofii i historii religii, m.in: „Heracles, Jesus Christ and Lord Vader at the Crossroads. The ethical message of the ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ method,”, „Die Höhle. Der Weg der Rebellen“, „Mali Rebelianci”, „Jaskinia. Droga rebeliantów”, „Eracle, Gesù Cristo e Darth Vader al bivio. Il messaggio etico del metodo LEGO-LOGOS”, „Legenda apolińska w życiu i działalności Platona”, „Herakles, Jezus Chrystus i Lord Vader na rozstajnych drogach”, „Bulletproof – platońskie przesłanie ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ”, „ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ: czytać, myśleć, mówić,”, „LEGO-LOGOS: Dlaczego Tales patrzył w niebo?”, „Orfeusz i orficy – zarys problematyki”, „Zarys historii kultu Izydy w świecie grecko-rzymskim”, „Kłopoty wyznawców Izydy na terenie Rzymu w roku 58 p.n.e.”.

dr hab. prof. AGH Jowita Guja

Pracuje w Katedrze Technologii Informacyjnych i Mediów na Wydziale Humanistycznym AGH, gdzie prowadzi zajęcia dydaktycznez kognitywistyki, teorii kultury, literatury współczesnej oraz projektowania i wykorzystania technologii VR i AR. Należy do grona  założycieli Laboratorium Badań Rzeczywistości Wirtualnej EduVRLab na AGH w Krakowie. Od 2019 pełni funkcję jego Kierowniczki. Wraz z zespołem EduVRLab prowadzi projekty badawcze oraz wdrożeniowe eksplorujące społeczno-kulturowy potencjał technologii VR/AR. Aktualnie rozwija filozoficzno-technologiczny projekt VRSophy, w którego ramach powstaje aplikacja The Cave VR będąca eksperymentalną VR-ową adaptacją Platońskiego tekstu. Projekt jest wspólną inicjatywą Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz AGH.

Kamil Muzyka

Doktorant w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Specjalista w dziedzinach wydobycia surowców pozaziemskich („górnictwo kosmiczne”) oraz produkcji w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem warunków pozaziemskich. Członek Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego. Stowarzyszenia „Rzecznicy Nauki” oraz Space Generation Advisory Council. Członek Zarządu Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Tematem jego badań są prawne aspekty wydobycia, przetwarzania oraz wykorzystania przemysłowego surowców i warunków występujących na ciałach niebieskich, oraz patentowe aspekty organizmów syntetycznych, ksenobiologicznych oraz technologii samo-ujawniających poprzez posiadanie zdolności do samoreplikacji. W latach 2016-2019 pełnił funkcję obserwatora przy Haskiej Grupie Roboczej do spraw Międzynarodowej Regulacji Wykorzystania Surowców Kosmicznych. W latach 2013-2014 odbył staż w Institute for Ethics and Emerging Technologies przy Trinity College, a w lipcu 2015 uczestniczył w Copernicus Space Science Laboratory w Bercel na Węgrzech.

dr Konrad Maj

Psycholog społeczny, kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych (HumanTech) na Uniwersytecie SWPS, adiunkt w Katedrze Psychologii Społecznej na Wydziale Psychologii w Warszawie. Naukowo interesuje się zagadnieniami związanymi z nowymi technologiami (sztuczną inteligencją i metawersum), wpływem społecznym oraz innowacjami. W latach 2013–2016 był pełnomocnikiem prorektora ds. nauki w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych i innowacji społecznych. Prowadzi badania w obszarze HRI (Human-Robot-Interaction). Kieruje projektami HumanTech Meetings 1 i HumanTech Meetings 2, które popularyzują związek nauk społecznych z nowymi technologiami. Współpracuje z The Dutch Research Council (NWO) gdzie recenzuje granty wnioskodawców holenderskich.

Członek Zespołu Eksperckiego ds. Technologii i Demokracji Fundacji Batorego, Komitetu ds. Metawersum w ramach Związku Cyfrowa Polska oraz Rady Programowej Kongresu Gospodarki Elektronicznej. Odbył wizyty studyjne w takich ośrodkach, jak ISI – Institute for Social Innovation (Carnegie Mellon University, Pittsburgh, USA), ID+ Research Institute for Design, Media and Culture (University of Averio, Portugalia), Design Factory (Aalto University, Finlandia). Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych. Zaliczony do grona 25 najwybitniejszych absolwentów 25-lecia Uniwersytetu SWPS.

Krzysztof Biliński

Założyciel i właściciel Wydawnictwa IX publikującego w głównej mierze szeroko rozumianą literaturę fantastyki, grozy i weird fiction. Wyszukuje na przestrzeni wieków utwory ważne acz zapomniane, dzięki czemu jest łącznikiem pokoleń, starając się jednocześnie wyłowić najciekawsze opowieści współczesnych autorów. Prywatnie miłośnik metalu, czasami zajmujący się renowacją starych nagrań. Współpracuje ściśle z Polską Fundacją Fantastyki Naukowej. Gość i uczestnik konwentów i festiwali takich jak Polcon, Copernicon, Kfason, SkierCon, Pyrkon, Dni Fantastyki, Falkon, Kapitularz, Imladris, Targi Książki w Krakowie i wielu innych.

dr Leszek Orzechowski

Architekt oraz założyciel Space is More – zespołu zajmującego się prowadzeniem badań nad kosmiczną architekturą. Laureat licznych konkursów związanymi z architekturą poza Ziemią takich jak Marseption, NASA 3D-Printed Habitat Challenge, AIAA Phobos Base Competition, oraz Mars Colony Prize. Twórca laboratorium do badania izolacji LunAres symulującego scenariusze załogowych misji kosmicznych oraz członek naukowego zespołu tematycznego Europejskiej Agencji Kosmicznej skupiającego się na analogowych symulacjach misji kosmicznych.

dr Łukasz Kucharczyk

Autor monografii pt. „Granice ciała. Somapoetyka w twórczości Stanisława Lema”, a także kilkudziesięciu artykułów poświęconych polskiej literaturze współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem literatury science fiction i fantasy. Adiunkt w Katedrze Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW. W 2022 roku zadebiutował jako pisarz zbiorem opowiadań fantasy pt. „Granty i smoki”. Jego opowiadanie „Ostatni płatek” zostało opublikowanie w antologii „24.04.2022”, powstałej w celu pomocy dla Ukrainy.

Łukasz Wilczyński

Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej oraz prezes zarządu firmy Planet Partners, będącej przedstawicielem międzynarodowej sieci GlobalCom PR-Network w Europie Środkowo-Wschodniej. Współtwórca wielokrotnie nagradzanej, największej w Europie otwartej imprezy robotyczno-kosmicznej European Rover Challenge. Ekspert i komentator mediów w zakresie upowszechniania wiedzy o sektorze kosmicznym i nowych technologii. Laureat nagrody Tiuterra Crystal 2017 (kryształu zawierającego fragmenty Ziemi i Marsa) wręczanej corocznie przez Austriackie Forum Kosmiczne osobistościom sektora kosmicznego za zasługi w promocji i rozwoju tematyki kosmicznej na świecie (wcześniej kryształy otrzymali m.in. szef SpaceX Elon Musk, b. szef NASA Charles Bolden, szefowa agendy ONZ ds. sektora kosmicznego dr Simonetta di Pippo). W latach 2008 – 2013 Europejski Koordynator organizacji The Mars Society.

Maciej Artur Kasprzak

Solarpunk z charakteru – związany z gatunkiem od 2017, powiernik jego tematyki w Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Studiował na kolegium MISMaP oraz dawnym wydziale FiS UW. Posiadacz doświadczenia wykluczenia mniejszościowego, niepełnosprawności, a także aktywistycznego m.in. w związku z Autonomiczną Przestrzenią Edukacyjną w Warszawie. Miłośnik ludzi i natury, historii i opowieści. Od niedawna członek zespołu magazynu Whosome. Performer teatralny, lektor, tłumacz.

Maciej Dobrowolski

Chief Marketing Officer oraz Członek Zarządu w Starward Industries S.A. Posiada wieloletnie doświadczenie w działach sprzedaży międzynarodowych firm, agencjach reklamowych oraz działach marketingu, w których odpowiadał za strategie marek, ich komunikację rynkową oraz realizację zasięgowych kampanii wizerunkowych i sprzedażowych. Akcjonariusz spółek gamedev. W zarządzie odpowiedzialny za kontakty handlowe, komunikację spółki, analizę rynkową i wspieranie prowadzenia produkcji.

Marcin Sergiusz Przybyłek

Znany także jako Martin Ann / Martin Ann Drimm. Lekarz medycyny, trener i konsultant biznesowy, wizjoner, filozof. Autor sagi science fiction „Gamedec”, humorystycznej serii „Orzeł Biały”, futurystycznego kryminału „CEO Slayer” oraz obyczajowej powieści „Symfonia życia”. W 2021 roku została wydana przez Anshar Studios oparta na jego prozie gra wideo „Gamedec”. Firma Pyramid Games rozpoczęła prace nad grą wideo „CEO Slayer”. Aktorsko realizował się w serialu „19+” (rola Aleksa). Zainteresowany psychologicznym, technologicznym oraz finansowym rozwojem ludzkości, swoje wizje przedstawia w książkach, wykładach i podczas szkoleń. Od trzydziestu ośmiu lat w związku z żoną Anną, z którą mają dwudziestojednoletnią córkę, Kalinę.

Marcin Woźniak

Prezes zarządu Fundacji Optimum Pareto i zarządu Swarmcheck. Projektant systemu dyskursywnego do detekcji “fake-news” w programie badawczo-rozwojowym “Infostrateg” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pełnił rolę kierownika merytorycznego w licznych projektach strategicznych, badawczych i partycypacyjnych dla samorządów prowadzonych przez Swarmcheck. W ramach Fundacji Optimum Pareto regularnie bierze udział w projektach popularnonaukowych i edukacyjnych z zakresu argumentacji, myślenia krytycznego, inteligencji zbiorowej i zwalczania dezinformacji. Uczestniczył w zakładaniu takich organizacji pozarządowych jak Fundacja Efektywny Altruizm, All In UJ oraz Polskie Stowarzyszenie Transhumanistyczne. Uczestniczył jako mentor w projekcie Kuźnia NGO reprezentując Fundację Optimum Pareto wśród 15 organizacji wyłonionych jako najlepiej zarządzane organizacje pozarządowe przez młode osoby w Polsce.

dr hab. inż. Marek Moszyński

Absolwent Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Na tym wydziale, w latach 2008-2016, pełnił funkcję  prodziekana ds. współpracy i promocji będąc jednocześnie kierownikiem Katedry Systemów Geoinformatycznych. Posiada wiedzę ekspercką w zakresie systemów obserwacji Ziemi i systemów globalnej nawigacji satelitarnej a w szczególności aplikacji systemów informacji geograficznej, teledetekcji, metod klasyfikacji i eksploatacji danych, przetwarzania sygnałów i danych, architektur komputerowych i oprogramowania.

W trakcie pracy na uczelni koordynował powstanie w województwie pomorskim Klastra ICT – Interizon, który uzyskał status klastra kluczowego w kraju. Prowadził też kilka projektów badawczo-rozwojowych, finansowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jako wiceprezes ds. nauki w Polskiej Agencji Kosmicznej koordynował prace Departamentu Badań i Innowacji oraz Departamentu Edukacji. Obecnie pełni obowiązki eksperta Polskiej Agencji Kosmicznej.

Michał Kłodawski

Radca prawny z Bielska-Białej. Pisze o światach, które mogą istnieć, choć nikt ich jeszcze nie odkrył (hard science fiction). Opowiadaniem „Mistrz Marionetek” wygrał pierwszą edycję konkursu Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej na utwór oparty na fundamencie obowiązujących praw, teorii lub prognoz naukowych. Nakładem wydawnictwa Powergraph ukaże się wkrótce jego debiutancka powieść „Bóg Zero Jeden” opowiadająca o konfrontacji międzygwiezdnej misji naukowej z istotą podającą się za stwórcę i władcę człowieka.

Mirosław Usidus

Dziennikarz, menedżer oraz kreator licznych projektów internetowych, w tym m. in. współtwórca „Rzeczpospolitej” Online, portalu TVP, nowatorskiego serwisu fact checkingowego #FakeHunter i wielu innych internetowych dzieł. Obecnie m. in. redaktor naczelny miesięcznika m.technik („Młody Technik”), publicysta specjalizujący się w tematyce nowych mediów i internetu na portalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, uczestnik prac nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w projektach internetowych i w edukacji. Pracował z najważniejszymi mediami, „Rzeczpospolitą”, Radiem BBC, „Newsweekiem”, Telewizją Polską, miesięcznikiem „Press”, TOK FM i z wieloma innymi. Jako przedsiębiorca i szkoleniowiec specjalizuje się w tematyce związanej z internetem, nowymi mediami, social-mediami, e-PR-em, content marketingiem, promocją i komunikacją w serwisach społecznościowych. Członek Rady Programowej Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej.

dr Paweł Fortuna

Psycholog, adiunkt w Katedrze Psychologii Eksperymentalnej KUL, wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego(MBA) i Uniwersytecie SWPS (pozytywna organizacja). Prowadzi badania na styku psychologii i kognitywistyki, rozwija autorską koncepcję cyberpsychologii pozytywnej. Publikuje m.in. w Current Psychology, Postdigital Science and Education, Journal of Consumer Behaviour. Autor i współautor kilkunastu książek, w tym współredaktor podręcznika akademickiego „Psychologia biznesu”. Trzykrotny laureat Nagrody Teofrasta za najlepszą książkę psychologiczną oraz czterokrotny laureat nagrody Książka dla Trenera Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu. Jego ostatnia książka: „Optimum. Idea pozytywnej cyberpsychologii” (2021, Wydawnictwo Naukowe PWN) została wyróżniona główną nagrodą w konkursie „POZYTYW 2022” Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej. Członek ZAiKS, autor tekstów i kompozytor (największy hit: „Dziewczyna szamana”, 5 Fryderyków). Inicjator wielu akcji społecznych, w tym konferencji Ludzka twarz biznesu i Konferencji Aktualności Psychologicznych – Aktualia.

Paweł Majka

Urodził się 2 czerwca 1972 roku w Krakowie. W 1987 roku zajął trzecie miejsce w Konkursie Literackim Złota Ostroga, organizowanym przez pismo młodzieżowe Świat Młodych. Do pisania wrócił dopiero w roku 2006, opowiadaniem w wydanej przez Fabrykę Słów antologii „TempusFugit”.

Kolejne opowiadania i teksty publikował w czasopismach: Nowa Fantastyka, Science Fiction, Fantasy i Horror, Fantasy & Science Fiction” (Edycja Polska), Czas Fantastyki; w antologiach: „Kanon barbarzyńców”, „Nie pytaj o Polskę”, „Nowe idzie”, „Science Fiction”, „Rok po końcu świata”, „Przedmurze”, „Geniusze Fantastyki”, „Fantazmaty”, „Wolsung Antologia” a także w internetowych magazynach: Fahrenheit, Esensja i CreatioFantastica.

W 2014 roku ukazała się jego pierwsza powieść, „Pokój Światów” (GeniusCreations). Od tamtego czasu wydał jedenaście powieści, w tym jedną wspólnie z Michałem Cetnarowskim a dwie z Radkiem Rusakiem.

Piotr Gnyś

Pracownik katedry Mechaniki Informatyki i Robotyki Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. W ramach prac badawczych zajmuje się algorymiką inspirowaną biologią a w szczególności modelami ewolucyjnymi. Jako dydaktyk prowadzi zajęcia z Inteligentnych Systemów Sterowania, Metod Wizji Maszynowej, Systemów Cyfrowych oraz Metod Inżynierii Wiedzy. Dodatkowo opiekuje się projektami inżynierskimi studentów pracowni robotyki. W ramach współpracy z Universidad de Las Palmas de Gran Canaria pracuje nad projektem identyfikacji ssaków morskich w oparciu o pasywny monitoring akustyczny. Członek International Society for Artificial Life, Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego.

dr Piotr Gorliński-Kucik

Doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, polonista. Jest pracownikiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie zajmuje się polską prozą współczesną, literaturą science fiction oraz edytorstwem naukowym.

dr Piotr W. Cholewa

Tłumacz literatury fantastycznej. Z wykształcenia jest matematykiem i do 2000 roku pracował na macierzystym Uniwersytecie Śląskim. Od 1981 roku należy do Śląskiego Klubu Fantastyki, w którym nadal aktywnie działa. Jego pierwsze tłumaczenia (poza fanzinami) to opowiadania Johna Wyndhama i Roberta E. Howarda, oraz powieści: Karabiny Avalonu Rogera Zelazny’ego oraz Dziwny John Olafa Stapledona. Przetłumaczył m.in. cykl o świecie Dysku Terry’ego Pratchetta, cykl Amber Rogera Zelazny’ego, cykl o Enderze Orsona Scotta Carda czy trylogię Ciągu Williama Gibsona. Jest też wielbicielem (i tłumaczem) przygód Calvina i Hobbesa (autorstwa Billa Wattersona) i kota Garfielda (Jima Davisa).

Przemysław Mieszko Rudź

Kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, inżynier dźwięku oraz producent muzyczny, popularyzator astronomii, autor książek i przewodników. W swojej twórczości artystycznej nawiązuje do dokonań słynnej szkoły berlińskiej (m.in. Tangerine Dream, Klaus Schulze i wielu innych), wzbogacając ją elementami harmonii rocka progresywnego. Popularyzację astronomii realizuje poprzez działalność wydawniczo-literacką, wykłady i prelekcje, pokazy nieba oraz uczestnictwo w zlotach astronomicznych na terenie całego kraju.

Ukończył studia na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia jest geografem klimatologiem. Jest członkiem Stowarzyszenia Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych. Od 2021 roku jest członkiem rad programowych Polskiego Radia Olsztyn i TVP Olsztyn, a od 2022 roku współprowadzi cotygodniową audycję popularnonaukową „Pomorze – Nauka – Świat”, nadawaną na antenie Polskiego Radia Gdańsk.

Szymon Dreszer

Pasjonat szeroko pojmowanej techniki, języków obcych oraz mentalnego odkrywania nowych horyzontów. Od młodości zafascynowany cyfryzacją i jej rosnącym wpływem na wszystkie aspekty życia codziennego. Jego zainteresowania obejmują dziedziny takie jak ekonomia i polityka, jednak to nowoczesne technologie stanowią główny obszar, na którym skupia swoją uwagę. Niegasnącą pasję do gier wideo i całego przemysłu gamingowego stara się przelewać w artykuły publikowane na łamach Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej.

Szymon Kloska

Krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato”, „Myślnik” i „Tygodnik Kulturalny”. Obecnie wchodzi w skład redakcji „Nowego Tygodnika Kulturalnego.”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z KBF i z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO w ramach, którego pełni funkcje kuratora programu Lem 2021. Współtwórca Festiwalu Literatury dla Dzieci. Rzecznik Nagrody Literackiej Gdynia i kurator Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy nagrodzie. Od wielu lat prowadzi w Krakowie Dyskusyjne Kluby Czytelnicze – Reportaż. Wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek Zarządu Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej.

Tadeusz Markowski

Pisarz science fiction oraz tłumacz. Studiował na Politechnice Warszawskiej, następnie cybernetykę w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Jego utwory należą do nurtu fantastyki socjologicznej. Był publicystą w tygodniku studenckim „Politechnik”, współpracował z „Przeglądem Technicznym”. W latach 1982-1984 był zastępcą redaktora naczelnego „Fantastyki”. Od 1984 pracował w Redakcji Fantastyki Naukowej Krajowej Agencji Wydawniczej (KAW). Działacz międzynarodowego fandomu, członek World SF.

Zadebiutował jako pisarz opowiadaniem „Test” (1977) na łamach „Politechnika”. Zamieścił też swoje utwory w antologii Spotkanie w przestworzach. Jego pierwszą książką był zbiór opowiadań Tak bardzo chciał być człowiekiem, wydany w 1982. W roku 1984, nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej, ukazała się jego pierwsza powieść – „Umrzeć, by nie zginąć”, o dziejach genetycznie „poprawionych” ludzi-astronautów. W 1988 wydawnictwo „Orbita” wydało prequel tej książki (utwór poprzedzający akcję uprzednio wydanego), zatytułowany „Mutanci”. Trzecia książka cyklu, „Dzieci Hildora” czekała trzydzieści lat na powstanie, ostatecznie zrealizowana została przy współudziale Marka Żelkowskiego. Markowski tłumaczył również m.in. komiksy z serii Thorgal oraz powieść Formy Chaosu Colina Kappa. Na początku lat 90. założył wydawnictwo Temark, które wydawało powieści SF, a także przez rok polską edycję amerykańskiego czasopisma Isaac Asimov’s Science Fiction Magazine.

dr  inż. Tomasz Barciński

Doktor nauk technicznych w dyscyplinie automatyka i robotyka. W latach 2008-2016 adiunkt na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Związany z Centrum Badań Kosmicznych PAN od 2011 roku. Od 2017 roku kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej. Specjalizuje się w teorii sterowania oraz w mechatronice. Kieruje zespołami inżyniersko – naukowymi pracującymi nad najważniejszymi misjami kosmicznymi z udziałem Polski, np. budowie europejskiego kosmicznego teleskopu rentgenowskiego ATHENA, najbardziej brawurowej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej od czasu Rosetty, mającej przechwycić kometę spoza Układu Słonecznego, czyli Comet Interceptor. Pracuje też przy projekcie kosmicznej śmieciarki – ESA ClearSpace ADRIOS. Z ramienia CBK PAN pracuje przy budowie polskiego satelity obserwacyjnego Eagle Eye. Autor szeregu publikacji naukowych w dziedzinie robotyki kosmicznej oraz układów sterowania satelitami.

dr Wiktor Jaźniewicz

Doktor nauk technicznych (specjalność: komputery). Od 1999 roku – tłumacz opowiadań i dyskursywnej prozy Stanisława Lema z języków polskiego, niemieckiego i angielskiego na języki rosyjski i białoruski (Bomba megabitowa, Tajemnica chińskiego pokoju, Okamgnienie, Tako rzecze… Lem, Mój pogląd na literaturę, Sex Wars, DyLEMaty, Krótkie zwarcia, Lata czterdzieste, liczne opowiadania, artykuły, wywiady i listy). Autor ponad 70 artykułów o twórczości Lema, publikowanych w 9 krajach, w tym ponad 10 w Polsce.

Autor książki o biografii Lema i jego dziedzictwie filozoficznym pt. Stanisław Lem (wydana na Białorusi), która otrzymała Nagrodę im. A. Bielajewa „Podwójna Gwiazda” (Rosja) jako najlepsza książka biograficzna wydana w języku rosyjskim w 2014 r. Do 100-lecia Lema ułożył wielojęzyczne książki Stanisław Lem w Świecie (fragmenty z dzieł Pisarza w 60 językach, wydana na Białorusi), Stanisław Lem Non Fiction. Bibliografia i Personalie (światowa bibliografia Pisarza z licznymi dodatkami, wydana na Białorusi) oraz Świat Stanisława Lema (2000 cytatów o charakterze aforyzmów ze wszystkich publikowanych prac Pisarza, już wydana w językach białoruskim i macedońskim). Za ułożenie i tłumaczenie książki Stanisława Lema Dylematy XXI wieku (wydana w Rosji) otrzymał Nagrodę im. A. Bielajewa (Rosja) za najlepsze tłumaczenie oświatowej ksiazki w 2021 r. Za promocje kultury polskiej za granicą był nagrodzony w 2021 r. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Mieszka w Mińsku, Białoruś.

Wojciech Gunia

Pisarz i tłumacz. Absolwent Wydziału Polonistyki UJ, debiutował w 2014 r. zbiorem opowiadań Powrót, który był jednocześnie pierwszym polskim powojennym, w pełni autorskim zbiorem tekstów w gatunku weird fiction.  W 2016 r. ukazała się jego druga książka, a jednocześnie pierwsza powieść, Nie ma wędrowca, uhonorowana Nagrodą im. Stefana Grabińskiego za rok 2016 dla najlepszego polskiego horroru. Kolejne książki, Miasto i rzeka (2018) i Dom wszystkich snów (2020) umocniły renomę pisarza jako jednego z najoryginalniejszych współczesnych twórców literackiego horroru w Polsce. W 2021 do rąk czytelników trafiła kolejna książka, łącząca prozę poetycką i album fotograficzny, Złe wszechświaty. Za swoich literackich mistrzów uważa Thomasa Ligottiego, Brunona Schulza i Stanisława Lema, od którego uczył się myślenia o fantastyce i jej roli w literaturze.

Wojciech Janek

Doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym. Pracował zarządzając funduszami w Niemczech i Chinach oraz koncentrował się na inwestycjach w sektorach energii odnawialnej i bankowości. Od początku 2020 roku rozwijał program GovTech Polska, gdzie odpowiedzialny był za projekty strategiczne Centrum GovTech. Pełnił również funkcję zastępcy dyrektora departamentu Govtech w KPRM, gdzie w ramach całego sektora publicznego koordynował strategiczne projekty cyfrowe. Był również zastępcą dyrektora Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, które skupione było na wspieraniu polskich przemysłów kreatywnych, w tym gamedevu, oraz wdrażaniu inwestycji technologicznych. Obecnie pełni rolę Dyrektora Centrum GovTech.

Ukończył studia magisterskie na Frankfurt School of Finance and Management. Od 2020 roku jest doktorantem na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej.

Zbigniew Brzeziński

Lider grupy roboczej Edukacja i Kariera Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Komunikacji Marketingowej. Współautor opracowania „Kompetencje w świecie komunikacji marketingowej” (Warszawa 2022, ISBN: 978-83-965758-0-7) oraz około trzystu artykułów (w tym również naukowych), recenzji, felietonów i haseł słownikowych. Przyszłością rynku pracy zajmuje się od piętnastu lat, więc zna prognozy, których okres ważności już minął i może opowiedzieć w kuluarach o tym, ile bzdur żeśmy na ten temat napletli. Po godzinach autor opowiadań fantastycznych. Wydal zbiory „Drolerie” (2019) i „Świadomość wieczności” (2021). Publikuje na portalu Fantastyka.PL. Współpracownik Kieleckiego Magazynu Kulturalnego „Projektor”. Autor podcastu Chwila dobrej roboty (167 odcinków od 2020 r.) poświęconego rynkowi pracy i karierze. Członek zespołu gospodarka i innowacje Programu SMART City miasta Kielce oraz Zespołu ds. Promocji stolicy świętokrzyskiego. Jeden z bohaterów filmu dokumentalnego „Blogersi”.