Program

BLOK NAUKI | BLOK KULTURY

Niedziela, 11.09.2022 | Klaster literatury

10:00 – 10:45 | Fantastyka naukowa jako nośnik myśli humanistycznej

Prelegent: dr Łukasz Kucharczyk

Polscy twórcy science fiction, często wyznając niepoznawalność świata, pozostają w obrębie wielkiej tradycji humanizmu, gdzie niezbywalne znaczenie mają wartości rozpoznawane przez człowieka od wieków. Należą do nich: poszukiwanie granic rozumu, odpowiedzialność, wyobraźnia i wyższa nad nie wszystkie miłość. Szczególnie ta ostatnia, obejmująca każdą świadomą istotę, czy to powołaną do istnienia siłami natury, czy to stworzoną sztucznie, znosi ograniczenia racjonalnego poznania i otwiera się na to, co radykalnie obce, nieznane oraz niepoznawalne. Prelekcja dotyczyć będzie motywów poprzez które wartości te są ukazywane.

11:00 – 11:45 | Wyobraźnia wizualna Stanisława Lema

Prelegent: dr Marcin Kowalczyk
Organizator: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej

Stanisław Lem jest twórcą o niezwykłej erudycji, łączącej się z mistrzowskim opanowaniem materii językowej. Koncepcje intelektualne autora Solaris uderzają rozmachem, a światy, które stwarza, pozwalają czytelnikom zanurzyć się w bogactwie jego wizualnej wyobraźni. Lem bowiem jest także szczególnego rodzaju malarzem, proponującym kolejnym pokoleniom obrazy, których w pozatekstowej rzeczywistości zobaczyć nie sposób. Nic więc dziwnego, że jego twórczość stała się inspiracją dla artystów sztuk wizualnych i zaowocowała dziełami wartymi uwagi i refleksji. W prelekcji podążymy więc śladami wyobraźni wizualnej Lema i przyjrzymy się temu, co powstaje, gdy wyobraźnia ta spotyka inne twórcze umysły, dla których obraz jest podstawowym narzędziem mówienia o świecie.

12:00 – 12:45 | Rola pisarstwa science fiction w popkulturze

Uczestnicy: dr Krzysztof Księski, Krzysztof Biliński, Szymon Kloska, Rafał Kosik
Organizator: Wydawnictwo IX

Literatura fantastycznonaukowa, która w naszym kraju jeszcze kilkadziesiąt lat temu stawiana była na piedestale, dziś zajmuje znikome miejsce w społecznej świadomości, a dla krytyków mainstreamu stanowi osobliwą, nierzadko pogardzaną ciekawostkę, podszytą eskapizmem. Jej walory, polegające na projektowaniu eksperymentów myślowych oraz analizowaniu różnego rodzaju trendów i zachodzących zmian, przestały być dostrzegane. Podczas dyskusji zastanowimy się nad tym, jaką wartość gatunek ten wnosi do kultury popularnej oraz czy jest szansa, aby przywrócić mu dawny blask.

13:00 – 13:45 | Odbiór twórczości Stanisława Lema po latach

Uczestnicy: dr Łukasz Kucharczyk, Wojciech Gunia, Michał Kłodawski, Paweł Majka
Organizator: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej

Dzieła literackie Stanisława Lema powstawały na przestrzeni czterech dekad, podczas których zmienił się zarówno świat, jak i podejście pisarza do problematyki, którą podejmował. Od pełnych wiary w ludzkość „Astronautów” aż po gorzkie w swej wymowie „Fiasko”, twórczość Mistrza przebyła długą drogę, wiodącą meandrami analiz społecznych ku głębokiemu pesymizmowi. Równocześnie do przodu szły nauka i technika, czyniąc archaicznymi elementy stanowiące technologiczny sztafaż jego książek. Co więc pozostało w nich aktualnego i jak czytano Lema wtedy, a jak czyta się go dzisiaj?

Niedziela, 11.09.2022 | Klaster mediów cyfrowych i gier

14:00 – 14:45 | Elementy nauki i techniki w grach wideo

Uczestnicy: Jacek Wyszyński, Mirosław Usidus
Organizator: Pyramid Games

Nie od dziś wiadomo, że edukacja poprzez rozrywkę pozwala przedstawiać złożone problemy w atrakcyjny i przystępny sposób. Współczesne gry wideo stwarzają ogromne możliwości na tym polu, stanowiąc jedno z najlepszych narzędzi dydaktycznych. Dzięki odpowiednio stworzonemu cyfrowemu środowisku nie tylko dzieci oraz młodzież, ale także osoby zainteresowane daną dziedziną, mogą poznać bliżej jej specyfikę. O tym jak zagadnienia naukowo-techniczne mogą zostać ukazane w produkcjach multimedialnych porozmawiamy z prezesem Pyramid Games, wydawcy gier „Occupy Mars”, „Rover Mechanic Simulator” oraz „Dinosaur Fossil Hunter”.

15:00 – 15:45 | Światy wirtualne jako przestrzeń kreacji artystycznej

Uczestnicy: dr hab. Grzegorz Biliński, dr hab. Alicja Duzel-Bilińska, Maciej Gniady, Patrycja Maksylewicz

Rozmowa stanowić będzie wielogłos różnych doświadczeń z wirtualnością. Zarówno tą konceptualną jak i technologiczną. W dyskusji wezmą udział artyści zajmujący się sferą sztuk technologicznych, sztuk progresywnych, sztuk projektowych związanych z przestrzenią czy sztuką robotyczną, opartą w znacznej mierze o sztuczną inteligencję. Porozmawiamy o historii pojęć i zdarzeń związanych z odkrywaniem wirtualności oraz zastanowimy się nad tym, czy wirtualność ma przyszłość, a jeśli tak, to jaką. Czy wirtualność wkracza poprzez sztukę w kreację piękna, czy jest jedynie pewną praktycznością obrazowania wyobraźni, wykorzystujących nasze predyspozycje związane z percepcyjnością? Panel powstał dzięki współpracy i opiece merytorycznej Wydziału Intermediów oraz Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie.

Niedziela, 11.09.2022 | Klaster kinematografii

16:00 – 16:45 | Wątki naukowe w twórczości Vangelisa

Prelegent: Przemysław Rudź

Vangelis (1943-2022), grecki kompozytor i wykonawca klasycznej muzyki elektronicznej, pozostawił po sobie imponujący dorobek artystyczny, w tym liczne płyty studyjne, wielkie koncerty plenerowe i epicką muzykę filmową. Takie tytuły jak Rydwany ognia, Łowca androidów, czy 1492: Wyprawa do raju, zapewniły mu fanów na całym świecie i entuzjastyczną reakcję krytyki. Mniej znane są jednak wątki związane z naukowymi fascynacjami Vangelisa – astrofizyką, kosmologią, astronautyką i szeroko pojętymi naukami przyrodniczymi. Klasyczna muzyka elektroniczna to także technologia, która umożliwia tworzenie fantastycznych przestrzennych struktur brzmieniowych, które mogą stać się oryginalną sygnaturą artystyczną kompozytora. Wykład przybliży inspiracje naukowe i technologiczne Vangelisa, będzie też okazją do wysłuchania charakterystycznych syntezatorowych brzmień, których wielki Grek używał w swojej twórczości.

17:00 – 17:45 | Stanisław Lem na ekranie. Adaptacje filmowe i telewizyjne

Prelegent: dr Piotr W. Cholewa
Organizator: Śląski Klub Fantastyki

Stanisław Lem nie miał szczęścia do ekranizacji. Widzowie w większości pamiętają głównie dwie wersje Solaris – Tarkowskiego i Soderbergha. Ale to dalece nie wszystko. Jest wiele nie tak popularnych i znanych, ale bardzo interesujących i udanych filmowych wersji tekstów Mistrza – animowanych, krótkometrażowych, kinowych… O niektórych postaramy się opowiedzieć.