Stanisław Lem
Stanisław Lem, 1962 r., fot. PAP/CAF

Kongres Futurologiczny jest cykliczną konferencją kulturalno-naukową organizowaną przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz Wydawnictwem IX. Wydarzenie, nawiązując nazwą do słynnego opowiadania Stanisława Lema,  stanowi interdyscyplinarne forum wymiany poglądów, które w duchu dzieł oraz myśli filozoficznej tego krakowskiego pisarza integruje twórców kultury z reprezentantami nurtu akademickiego. Przestrzeń podjętego dyskursu określa problematyka będąca przedmiotem studiów nad przyszłością oraz związane z nią elementy występujące w popkulturze. Budując na takim gruncie pomost między wyobraźnią a nauką, konferencja sprzyja ich wzajemnych inspiracjom i umacnia fundament dla dalszego rozwoju polskiej literatury science fiction.

Goście

Goście konferencji reprezentują różnorodne środowiska, dla których wspólnym gruntem jest wybieganie myślą w przyszłość. Znaleźli się wśród nich pisarze, badacze i krytycy literatury, producenci gier wideo, ale także artyści różnych dyscyplin sztuki, naukowcy, przedsiębiorcy technologiczni oraz dziennikarze naukowi. Tegoroczne wydarzenie zaszczycą swoją obecnością między innymi przedstawiciele Centrum GovTech Polska, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Polskiej Agencji Kosmicznej przypominając nam, że rozwój nauki i techniki stanowi jedno z najważniejszych wyzwań dla następnych pokoleń. Nie zabraknie także nagradzanych twórców fantastyki naukowej, kontynuujących literackie dziedzictwo Stanisława Lema.

Program

Program wydarzenia łączy w swojej unikalnej formule inkluzywność różnych przekonań oraz dyscyplin naukowych. Podczas wykładów, paneli dyskusyjnych i rozmów poruszany jest szeroki zakres tematów odnoszących się do rozwoju naukowo-technicznego, jego odbioru przez społeczeństwo, a także odzwierciedlenia w kulturze popularnej. Wspomniane kwestie omawiane są wielopłaszczyznowo w ramach Bloku Kultury i Bloku Nauki, podzielonych na Klastry Tematyczne, porządkujące podjęte zagadnienia. W harmonogramie konferencji istotne miejsce zajmą odniesienia do twórczości science fiction jako gatunku o szczególnym potencjale dla rozważań futurologicznych.

CYBERNETYKA
FIZYKA I ASTRONOMIA
ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

LITERATURA
SZTUKI AUDIOWIZUALNE
MEDIA CYFROWE I GRY

Lokalizacja

Kongres Futurologiczny odbywa się w krakowskim Pałacu Potockich, czyli zabytkowej kamienicy, której współgospodarzem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Ze względu na organizację licznych wydarzeń, Pałac stanowi centrum kulturalne, które nadaje nową funkcję społeczną największemu rynkowi średniowiecznej Europy. Wstęp na konferencję jest darmowy.

Do Pałacu Potockich można dotrzeć z Głównego Dworca Kolejowego w Krakowie na piechotę w niecałe 20 minut. Istnieje również możliwość skorzystania z tramwaju linii nr 73, z przystanku Dworzec Główny Zachód (kierunek: Nowy Bieżanów) do przystanku Poczta Główna.

EDYCJA INAUGURACYJNA

Kongres Futurologiczny 2021 został zorganizowany z inicjatywy Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej jako jedno z najważniejszych wydarzeń ogólnopolskich obchodów Roku Lema. Konferencja miała podkreślić wartość nurtu science fiction w kulturze popularnej oraz upamiętnić setne urodziny tego wielkiego polskiego pisarza, kładąc równocześnie podwaliny pod cykliczne wydarzenie odbywające się w mieście, z którym związał on większość swojego twórczego życia.

Na program złożyły się zróżnicowane tematycznie wykłady i panele dyskusyjne. W przestrzeni konferencyjnej odbyła się również wystawa prac graficznych związanych z ogólnopolską akcją społeczną „Serce Kapsuły Czasu” oraz ekspozycja zdjęć związanych z początkami ery podboju kosmosu. Kongres swoją obecnością uświetnili przedstawiciele licznych instytucji naukowych oraz administracji państwowej.

ORGANIZATOR

Polska Fundacja Fantastyki Naukowej

WSPÓŁORGANIZATORZY

Wydawnictwo IX
Kraków
KBF
Kraków UNESCO City of Culture

Patroni Honorowi

govtech
CBK PAN
POLSA
UKE

SponsorZY i MecenasI

Pyramid Games
Occupy Mars

Partnerzy

AstroBio
PSTH

Patroni Medialni

Delta
Młody Technik