Stanisław Lem
Stanisław Lem, 1962 r., fot. PAP/CAF

Kongres Futurologiczny jest coroczną konferencją kulturalno-naukową organizowaną przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz Wydawnictwem IX. Wydarzenie, nawiązując nazwą do słynnego opowiadania Stanisława Lema,  stanowi interdyscyplinarne forum wymiany poglądów, które w duchu dzieł oraz myśli filozoficznej tego krakowskiego pisarza integruje twórców kultury z reprezentantami nurtu akademickiego. Przestrzeń podjętego dyskursu określa problematyka będąca przedmiotem studiów nad przyszłością oraz związane z nią elementy występujące w popkulturze. Budując na takim gruncie pomost między wyobraźnią a nauką, konferencja sprzyja ich wzajemnych inspiracjom i umacnia fundament dla dalszego rozwoju polskiej literatury science fiction.

Goście

Goście konferencji reprezentują różnorodne środowiska, dla których wspólnym gruntem jest wybieganie myślą w przyszłość. Znaleźli się wśród nich pisarze, badacze i krytycy literatury, ale także artyści różnych dyscyplin sztuki, wynalazcy, przedsiębiorcy, futurolodzy oraz dziennikarze naukowi. Tegoroczne wydarzenie zaszczycą swoją obecnością między innymi przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej przypominając nam, że rozwój nauki i techniki stanowi jedno z najważniejszych wyzwań dla następnych pokoleń. Nie zabraknie także nagradzanych twórców fantastyki naukowej, kontynuujących literackie dziedzictwo Stanisława Lema.

Program

Program wydarzenia łączy w swojej unikalnej formule inkluzywność różnych przekonań oraz dyscyplin naukowych. Podczas wykładów oraz paneli dyskusyjnych poruszany jest szeroki zakres tematów odnoszących się do rozwoju naukowo-technicznego i jego odbioru przez społeczeństwo, a także do odzwierciedlenia trendów technologicznych w kulturze popularnej. Wspomniane kwestie omawiane są wielopłaszczyznowo w ramach Bloku Kultury i Bloku Nauki, podzielonych na Klastry Tematyczne, porządkujące podjęte zagadnienia. W harmonogramie konferencji istotne miejsce zajmą odniesienia do twórczości science fiction jako gatunku o szczególnym potencjale dla rozważań futurologicznych. W tym roku konferencja posiada również część warsztatowo-dydaktyczną, adresowaną do kandydatów na studia, studentów oraz nauczycieli.

CYBERNETYKA
FIZYKA I ASTRONOMIA
ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

LITERATURA
SZTUKI AUDIOWIZUALNE
MEDIA CYFROWE I GRY

Lokalizacja

Kongres Futurologiczny odbywa się w krakowskim Pałacu Potockich, czyli zabytkowej kamienicy, której współgospodarzem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Ze względu na organizację licznych wydarzeń, Pałac stanowi centrum kulturalne, które nadaje nową funkcję społeczną największemu rynkowi średniowiecznej Europy. Wstęp na konferencję jest darmowy. Wydarzenie przeznaczone zostało dla pełnoletnich słuchaczy.

Do Pałacu Potockich można dotrzeć z Głównego Dworca Kolejowego w Krakowie na piechotę w niecałe 20 minut. Istnieje również możliwość skorzystania z tramwaju linii nr 73, z przystanku Dworzec Główny Zachód (kierunek: Nowy Bieżanów) do przystanku Poczta Główna.

WYDARZENIE

Kongres Futurologiczny odbył się po raz pierwszy w 2021 roku z inicjatywy Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej jako element obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema. Konferencja miała podkreślić wartość gatunku science fiction w kulturze popularnej oraz upamiętnić jubileusz przyjścia na świat tego wielkiego polskiego pisarza, kładąc równocześnie fundament pod cykliczną konferencję, odbywającą się na terenie miasta, z którym związał on większość swojego twórczego życia.

Od tego czasu wydarzenie organizowane jest corocznie, a na jego program składają się zróżnicowane wykłady oraz panele dyskusyjne. W przestrzeni konferencyjnej odbywały się też wystawy prac graficznych, prezentacje multimedialne czy ekspozycje zdjęć. Kongres swą obecnością uświetniają delegaci administracji państwowej i przedstawiciele instytucji naukowych.

ORGANIZATOR

Polska Fundacja Fantastyki Naukowej

WSPÓŁORGANIZATORZY

Wydawnictwo IX
Kraków
KBF
Kraków UNESCO City of Culture

Patroni Honorowi

Partnerzy

Patroni Medialni

Delta
Młody Technik

SponsorZY i MecenasI