Program

BLOK NAUKI | BLOK KULTURY

PIĄTEK, 13.09.2024 | Klaster Edukacji

12:00 – 13:45 | Warsztat | Jak wystartować w kosmos?

Prowadzący: Maciej Myśliwiec
Organizator: Space Agency

Warsztat poświęcony startowi kariery w sektorze kosmicznym będzie unikalną okazją do zgłębienia tajników pracy w tej dynamicznie rozwijającej się branży. Uczestnicy dowiedzą się, jakie inicjatywy warto podejmować, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w sektorze kosmicznym. Porozmawiamy o tym jak innym udało im się zrealizować swoje marzenia o pracy w firmach i instytucjach sektora kosmicznego. Przeanalizujemy kroki, jakie podjęli, aby osiągnąć swoje cele i zobaczymy, jak podążać ich śladem. Ponadto, warsztaty obejmą praktyczne wskazówki i porady dotyczące rozwijania umiejętności oraz zdobywania doświadczenia niezbędnego do kariery w szeroko pojętym kosmosie. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jakie wyzwania stoją przed nimi i jak najlepiej się do nich przygotować, aby odnieść sukces w tej ekscytującej dziedzinie

14:00 15:45 | Warsztat | Technologie druku 3D. Teraźniejszość i przyszłość.

Prowadzący: Konrad Kij, dr inż. Tomasz Barciński
Organizator: Koło Naukowe Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa Przemysłowego
Rekomendujemy zabranie laptopów

Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną założenia technologii druku 3D oraz procesy tworzenia obiektów tą metodą. Omówimy także potencjał, jaki niesie ona dla inżynierii, budownictwa, medycyny czy badań kosmicznych. Przybliżone będą nie tylko możliwości, ale także ograniczenia i wyzwania związane z tą technologią.  Zastanowimy się również nad perspektywami jej rozwoju. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć, jak działają drukarki 3D w praktyce oraz jakie materiały są najczęściej wykorzystywane w procesie druku. Dodatkowo przeanalizujemy umiejętności oraz narzędzia niezbędne do samodzielnego projektowania i tworzenia modeli. Cześć praktyczna pozwoli napisać własny skrypt sterujący drukarką.

16:00 – 17:45 | Warsztat | Studenckie projekty rakietowe oraz planetarne

Prowadzący: Aleksander Kopyto, dr inż. Tomasz Barciński
Organizator: AGH Space Systems
Rekomendujemy zabranie laptopów

Słuchacze zostaną zaznajomieni z tematyką rakiet kosmicznych i polskich osiągnięć w tej dziedzinie oraz z zagadnieniami dotyczącymi łazików planetarnych. Zilustrowane treści teoretyczne pozwolą zapoznać się z problematyką projektowania i eksploatacji rakiet w kontekście prac studentów koła AGH Space Systems podczas konstruowania rakiety. W części poświęconej łazikom szczegółowo zaprezentowane będą procesy budowy i testowania takiej maszyny, a także przybliżone zostaną konkursy łazikowe, w których uczestniczyli studenci AGH. Uzupełnieniem wykładu będzie całodzienna prezentacja jedynej w Polsce rakiety na paliwo ciekłe oraz łazika, który wygrał międzynarodowy konkurs w USA. Uczestnicy warsztatów otrzymają zadania koncepcyjne (np. plan misji łazika) i obliczeniowe (np. projekt lotu rakiety), związane z tematami wykładów, bazujące na wiedzy licealnej, która zostanie uzupełniona przez prowadzącego warsztaty (niezbędne informacje zostaną przekazane w formie wydruku).

🔵 Na dziedzińcu Pałacu Potockich podziwiać będzie można jedyną w Polsce rakietę suborbitalną na paliwo hybrydowe „Turbulencja”, a także łaziki planetarne „Kalman” i „Legendary”. Sprzęt zaprezentują studenci z zespołu AGH Space Systems (Akademia Górniczo-Hutnicza) oraz koła naukowego  Legendary Rover Team (Politechnika Rzeszowska).

SOBOTA, 14.09.2024 | Klaster Cybernetyki

10:00 – 10:45 | Wykład | Cyborgiczni wojownicy przyszłości. Interfejsy mózg-maszyna na wojnie

Prelegent: dr hab. Łukasz Kamieński

Od ponad dwóch dekad Amerykanie rozwijają projekty udoskonalania żołnierza za pomocą biotechnologii: od środków psychochemicznych po poszerzanie zmysłów.Obszarem, który ma szczególny potencjał w tworzeniu super żołnierza, są neurotechnologie, a w szczególności interfejs mózg-komputer, umożliwiający bezpośrednie połączenie człowieka z technologią.Jednym z jego zastosowań jest sterowanie dronami, innym udoskonalanie kognitywne. Intensywnierozwijane są interfejsy tzw. zamkniętej pętli, które opierają się na monitorowaniu aktywności neuronów i przetwarzaniu neurodanych przez AI. W przyszłości interfejs taki będzie automatycznie modulował stany kognitywne, emocjonalne i behawioralne, między innymi zapobiegając spadkowi koncentracji, nastroju czy czujności. Postępująca konwergencja neurotechnologii i AIoraz ich fuzja z umysłem czyni fantastykę naukową coraz mniej fantastyczną. Jednocześnie budzi poważne wątpliwości natury etycznej, związane z bezpieczeństwem, autonomią, sprawczością, odpowiedzialnością i człowieczeństwem

11:00 – 11:45 | Panel | Kierunki rozwoju współczesnego pola walki

Uczestnicy: dr hab. Łukasz Kamieński, dr Michał Cholewa, dr Jakub Ryzenko, Tomasz Łączkowski (mod.)
Organizator: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej

Dyskusja poświęcona będzie analizie najnowszych trendów w technologiach militarnych, które kształtują przyszłość konfliktów zbrojnych. Eksperci poruszą tematykę wykorzystania dronów oraz robotów na polu walki oraz w sytuacjach kryzysowych, eksplorując ich potencjał oraz wyzwania związane z autonomią, logistyką i etyką użycia. Omówiona zostanie również rola cyberprzestrzeni jako nowego obszaru rywalizacji czy zagrożeń, a także znaczenie innowacji technologicznych w redefinicji strategii i taktyk wojskowych. Słuchaczom przybliżona zostanie wiedza na temat kluczowych aspektów współczesnych działań wojennych oraz przyszłości konfliktów globalnych w dobie postępującej cyfryzacji.

12:00 – 12:45 | Panel | Informatyzacja kosmosu. Łączność i przetwarzanie danych

Uczestnicy: dr inż. Jacek Oko, mgr inż. Wiesław Paluszyński, dr hab. inż. Marek Moszyński, dr inż. Tomasz Barciński (mod.)
Organizator: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej

Możemy oczekiwać, że w niedalekiej przyszłości faktem będzie stała ludzka obecność na Księżycu. Człowiek odwiedzi również Czerwoną Planetę. Potrzeba sprawnej komunikacji w obrębie Układu Słonecznego istnieje jednak już dzisiaj, aby skutecznie realizować misje bezzałogowe. Eksperci omówią, jak rozwój łączności satelitarnej i systemów przetwarzania danych wpłynie na badania kosmosu oraz rozwój komercyjnych inicjatyw poza Ziemią. Zostaną przedstawione wyzwania związane z tworzeniem bezpiecznych i wydajnych sieci komunikacyjnych w przestrzeni kosmicznej oraz perspektywy rozwoju międzyplanetarnych sieci danych, które mogą na nowo zdefiniować sposób, w jaki ludzkość eksploruje i wykorzystuje kosmos.

13:00 – 13:45 | Wykład | Życie w cieniu sztucznej inteligencji

Prowadzący: Marcin Woźniak
Organizator: Optimum Pareto

Refleksja nad dynamicznymi zmianami, jakie niesie za sobą rozwój AI. Zastępowanie ludzi przez maszyny w coraz większej liczbie dziedzin, od prostych zadań po skomplikowane procesy decyzyjne, stawia przed nami szereg wyzwań. Jakie są tego konsekwencje? Z jednej strony sztuczna inteligencja przynosi zwiększoną wydajność, automatyzację i nowe możliwości w medycynie, finansach czy dydaktyce. Z drugiej strony, rośnie ryzyko utraty miejsc pracy, pogłębiania nierówności społecznych i erozji ludzkiej autonomii. Wykład ukaże przekrojowo zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty życia w świecie zdominowanym przez AI. Przygotowanie na tę rzeczywistość wymaga od nas adaptacji – w tym zmiany podejścia do edukacji, etyki oraz redefinicji ról zawodowych i społecznych.

SOBOTA, 14.09.2024 | Klaster Fizyki i AstroNomii

15:00 – 15:45 | Panel | Na Srebrny Glob i dalej. Polskie aspiracje dotyczące kosmosu

Uczestnicy: prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dr hab. Piotr Orleański, prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl, Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka (mod.)
Organizator: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej

Kiedy w roku 1903 ukazała się powieść Jerzego Żuławskiego „Na srebrnym globie”, nadchodząca Epoka Kosmiczna była zaledwie wizją autorów fantastyki naukowej. Jako zupełną fikcje należało wówczas traktować pomysł, że nasz rodak nie tylko weźmie udział w międzynarodowej wyprawie na Księżyc, ale również będzie ją współfinansował. Dziś w kraju nad Wisłą buduje się satelity i projektuje elementy próbników przemierzających Układ Słoneczny, a niebawem polski astronauta znajdzie się na orbicie okołoziemskiej, gdzie spędzi dwa tygodnie. Przypadający w tym roku jubileusz 150. urodzin twórcy Trylogii Księżycowej i równocześnie 10. rocznica założenia Polskiej Agencji Kosmicznej stały się pretekstem do dyskusji o tym, jakie są nasze narodowe cele i ambicje dotyczące kosmosu.

16:00 – 16:45 | Wykład | Szybciej niż światło, czyli kilka słów o tachionach

Prelegent: dr Szymon Charzyński
Organizator: miesięcznik „Delta”

Pytanie o to, czy istnieją cząstki poruszające się z prędkością większą niż światło ciągle pozostaje bez odpowiedzi. Jak dotąd cząstek takich nie wykryto, ale to nie oznacza, że nie istnieją. Wbrew obiegowym opiniom sama teoria względności nie wyklucza ich istnienia. Trudności pojawiają się natomiast przy próbie opisu takich cząstek w ramach teorii kwantowej. Najświeższe prace dają nadzieję, że te trudności w teoretycznym opisie mogą zostać przezwyciężone. Referat będzie poświęcony odpowiedziom na pytania: co już wiadomo, czego jeszcze nie wiadomo, co jest tylko miejską legendą na temat tachionów i jakie zaskakujące własności muszą mieć te egzotyczne cząstki, jeżeli istnieją.

17:00 – 17:45 | Wykład | Światy lodu i ognia: księżyce gazowych gigantów

Prelegent: dr Elżbieta Kuligowska

W Układzie Słonecznym znamy już ponad 200 księżyców planet. Najciekawsze – także z punktu widzenia poszukiwań śladów pozaziemskiego życia lub globów nadających się w odległej przyszłości do zasiedlenia – są naturalne satelity gazowych olbrzymów. Część z nich zawiera spore ilości wody, inne charakteryzuje rozbuchany wulkanizm, a na co najmniej jednym są rzeki i jeziora… metanu. Być może skrywają one sekrety, które całkowicie zmienią nasze rozumienie występowania życia we wszechświecie. Przyjrzyjmy się zatem tym pobudzającym wyobraźnię światom z punktów widzenia astronoma, klimatologa, astrobiologa, astronauty i twórcy science fiction.

18:00 – 18:45 | Wykład | Srebrny Horyzont: Roboty i ludzie w erze pozaziemskich wypraw

Prelegent: dr inż. Tomasz Barciński
Organizator: Centrum Badań Kosmicznych PAN

Księżyc, nasz wierny towarzysz na nocnym niebie, stał się miejscem, które ludzkość zdobyła w XX wieku, spędzając tam chwile pracy, odpoczynku i codziennych czynności. Chociaż wciąż oddziela nas od niego ocean kosmosu, dzięki nowoczesnym technologiom mamy możliwość jego dalszej eksploracji. W tej prelekcji zgłębimy historię oraz współczesność wypraw księżycowych, zarówno załogowych, jak i robotycznych, a także przyjrzymy się planom przyszłych misji, które mają na celu dalsze odkrywanie tajemnic  Srebrnego Globu.

NIEDZIELA, 15.09.2024 | Klaster Zrównoważonego Rozwoju

11:00 – 11:45 | Segment | Zasoby w erze transformacji ekologicznej

Uczestnicy: dr Piotr Kaczmarek-Kurczak, Adam Błażowski, Dariusz Iwanowski

W obliczu rosnącej presji na ochronę środowiska, a także dynamicznie zmieniających się realiów gospodarczych konieczne jest nowe spojrzenie na rozwój naszej cywilizacji. Wystąpienia specjalistów przybliżą tematykę związaną z zarządzaniem kluczowymi zasobami w kontekście globalnych zmian. Podczas wystąpień omówione zostaną zagadnienia dotyczące energii, kapitału ludzkiego, surowców i finansów, z naciskiem na innowacyjne podejścia do problematyki budowy zrównoważonej przyszłości. Słuchacze poznają również konkretne rozwiązania i technologie, które mogą poprawić efektywność dystrybucji zasobów oraz zredukować negatywny wpływ na ekosystem planety.

12:00 – 12:45 | Wykład | Jak mówić o klimacie, żeby nie denerwować ludzi

Prelegent: Andrzej Gąsiorowski
Organizator: FOTA4Climate

Kryzys klimatyczny oraz ekologiczny stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata, jednak dyskusje na ten temat często prowadzą do skrajnych emocji i postaw. Pojęcia takie jak „sprawiedliwość klimatyczna”, „zielony ład”, „zielona energia” czy „płonąca planeta” często spotykają się z negatywnym odbiorem społecznym, co niejednokrotnie prowadzi do efektów odwrotnych niż zamierzone. Niestety, pomimo rosnącej świadomości, polityki klimatyczne wdrażane są w sposób opieszały, emisje gazów cieplarnianych nieustannie wzrastają, a degradacja ekosystemów przyspiesza. Wykład podejmie próbę dogłębnego zrozumienia przyczyn tego zjawiska, analizując zarówno psychologiczne, jak i społeczne mechanizmy oporu wobec zmian. Przedstawione zostaną również alternatywne strategie komunikacji i języka, które mogą zwiększyć skuteczność przekazu i wspierać działania na rzecz ochrony klimatu.

13:00 – 13:45 | Panel | Energetyka atomowa. Korzyści i zagrożenia

Uczestnicy: dr Tadeusz Rudek, Adam Błażowski, Łukasz Dąbrowiecki, Julia Gałosz (mod.)
Organizator: FOTA4Climate

Atom od dekad budzi skrajne emocje – z jednej strony postrzegana jest jako obiecujące źródło czystej energii, z drugiej, pojawiają się obawy związane z potencjalnymi zagrożeniami.  Zaproszeni goście poddadzą analizie bilans korzyści i ryzyk związanych z rozwojem i wykorzystaniem energii jądrowej. Omówią najnowsze osiągnięcia technologiczne, które mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa reaktorów, a także przybliżą zagadnienia dotyczące zarządzania odpadami promieniotwórczymi. Spotkanie będzie również okazją do dyskusji nad przyszłością energetyki atomowej w kontekście globalnych wyzwań klimatycznych oraz rosnącego zapotrzebowania na stabilne i niezawodne źródła energii, jak również społecznych aspektów wdrażania energetyki jądrowej. Nawiązując do wizji przyszłości znanej z cyklu „Fundacja” Isaaca Asimova, zastanowimy się także nad tym, czy energia atomowa może być bezpiecznym i trwałym rozwiązaniem dla przyszłych pokoleń.